AFG'ONISTON, 2026-yil 15-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Eron prezidenti Masud Pezeshkian o'z mamlakati Afg'oniston, Pokiston, Turkmaniston, Iroq va Ozarbayjon kabi qo'shni davlatlarni "qarindosh xalqlar" deb bilishini aytib, ularning ming yillik umumiy tarixini ta'kidladi.
U ta'kidladi:
"Biz aloqalarimizni qayta tiklaymiz va bizni bog'laydigan yo'llar tinchlik, taraqqiyot, ilm-fan, do'stlik va kengroq imkoniyatlar yo'llari ekanligiga aminmiz. Agar biz bu yo'llarni ochsak, bir-birimizning xavfsizligimizni kafolatlay olamiz va bir-birimizning iqtisodiyotimizni mustahkamlay olamiz."
Pezeshkian tarixiy aloqalarni tiklash tajriba almashish va rivojlanish uchun sharoit yaratishini qo'shimcha qildi.
Nutqining yana bir qismida u hech bir mamlakat urushdan foyda ko'rmasligini ta'kidladi va mintaqadagi davlatlarning xavfsizlikni ta'minlash borasidagi sa'y-harakatlarini ta'kidladi.
Eron prezidentining so'zlariga ko'ra, Saudiya Arabistoni, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Ummon, Pokiston va Afg'oniston
"Har bir inson o'z muammolarini birgalikda, tinchlik va osoyishtalik sharoitida hal qilishga intiladi va bunga qodir."