Ostona, 2026-yil 15-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi kasaba uyushmalari va ish beruvchilar uyushmasi bilan birgalikda 2026–2028-yillarga moʻljallangan ijtimoiy sheriklik toʻgʻrisidagi tarmoq shartnomasini imzoladi. Hujjat tibbiyot xodimlari uchun mehnat va ijtimoiy kafolatlarni mustahkamlaydi hamda bandlik, ish haqi va xavfsiz mehnat sharoitlari bilan bogʻliq asosiy masalalarni tartibga soladi.
Ushbu kelishuv jamoa shartnomasi bo'lmagan taqdirda ham amal qiladi va kasaba uyushmalaridan tashqaridagi xodimlarga ham tatbiq etilishi mumkin. Birinchi marta ish va shaxsiy hayot muvozanatiga bo'lgan huquq mustahkamlangan — favqulodda vaziyatlar bundan mustasno, ish bilan bog'liq xabarlar yoki smenadan tashqari vazifalar berilmaydi. Raqamli ish yuklamasi rasman ish vaqti sifatida hisoblanadi.
Hujjatda maxsus sharoitlar uchun qo'shimcha to'lovlar, ishdan bo'shatish paytida himoya, yosh mutaxassislarni qo'llab-quvvatlash, muntazam ravishda kasbiy rivojlanish va tibbiyot xodimlariga nisbatan zo'ravonlikka qarshi choralar ko'zda tutilgan. Hujjat ishchi kuchini mustahkamlash va kasbning obro'sini oshirishga qaratilgan.