Ostona, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qosim-Jomart Toqayev Musulmon Oqsoqollar Kengashi va Shayx Zayd nomidagi Inson Birodarligi mukofoti bosh kotibi Muhammad Abdelsalom bilan muzokaralar oʻtkazdi. Prezident Qozogʻistonda amalga oshirilayotgan Kengash loyihalarining ahamiyatini taʼkidladi va bagʻrikenglik, tinch-totuv yashash va Islomning gumanistik qadriyatlarini targʻib qilish muhimligini taʼkidladi. Shuningdek, u Kengashning Markaziy Osiyodagi birinchi vakolatxonasining ochilishini olqishladi.
Shayx Zayd nomidagi insoniy birodarlik mukofoti, ayniqsa, birlik va mas'uliyat g'oyalarini mustahkamlovchi nufuzli xalqaro mukofot sifatida alohida e'tirof etildi. Mehmon ziyofat uchun minnatdorchilik bildirdi va Ostona shahrida bo'lib o'tgan Jahon va an'anaviy dinlar yetakchilari kongressida ishtirok etishini tasdiqladi. Prezident farmoni bilan unga 1-darajali "Do'stlik" ordeni topshirildi. Shuningdek, shayx Ahmad al-Tayyebga ham salomlar yetkazildi.