AFG'ONISTON, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi (XQXQ) 2025-yilda Afg'oniston bo'ylab yettita jismoniy reabilitatsiya markazlari orqali 218 000 dan ortiq nogironlar yordam olganini, bu ularning sog'ayib ketishi va normal hayotga qaytishiga yordam berganini xabar qildi.
Markazlar protez moslamalari, fizioterapiya va boshqa tibbiy reabilitatsiya xizmatlarini taqdim etdi. Ushbu xizmatlar tufayli minglab afg'onlar kundalik hayotlariga qaytishga muvaffaq bo'lishdi.
Tashkilot uzoq davom etgan urushlar va beqarorlik tufayli jismoniy reabilitatsiya xizmatlariga ehtiyoj yuqoriligicha qolmoqda va XQXQ o'z yordamini doimiy ravishda davom ettirish niyatida ekanligini ta'kidladi.
Boshqa bir hisobotda aytilishicha, 2025-yilda Afgʻoniston Qizil Yarim Oy Jamiyati bilan hamkorlikda ikki milliondan ortiq bemorga tibbiy xizmatlar koʻrsatilgan. Federatsiya koʻmagida 128 ta sogʻliqni saqlash markazi faoliyat yuritgan va oʻz xizmatlarini kengaytirgan.
Tibbiy xizmatlar oluvchilarning 60 foizini ayollar va qizlar tashkil etdi. Bundan tashqari, 13 000 kishi psixososyal yordam oldi, ularning 83 foizini ayollar tashkil etdi.