Saudiya Arabistoni Taraqqiyot Jamg'armasi – 100 million dollar
Quvayt taraqqiyot jamg'armasi – 100 million dollar
OPEC Xalqaro Taraqqiyot Jamg'armasi – 100 million dollar
Vazirning so'zlariga ko'ra, ba'zi hollarda tender protseduralari hali yakunlanmagan, shundan so'ng moliyalashtirish imkoniyati paydo bo'ladi.
Qo'shimcha moliyalashtirish manbai Osiyo infratuzilma investitsiya banki bo'ladi, u 500 million dollar ajratilishini tasdiqladi. Ushbu summaning 270 million dollari birinchi transhning bir qismi sifatida taqdim etiladi. Ushbu loyiha bo'yicha barcha ichki protseduralar allaqachon bajarilgan.
Shunday qilib, byudjet mablag'lari va imtiyozli tashqi moliyalashtirishni birlashtirgan holda, loyihaning keng qamrovli moliyaviy arxitekturasi shakllantiriladi.
Moliya vazirligining xabar berishicha, 2025-yilda Rogʻun GESini qurishni yakunlash uchun taxminan 11 milliard somoniy ajratilgan. Bu summaga 2 milliard somoniy miqdoridagi yevroobligatsiyalarga xizmat koʻrsatish ham kiradi.
2026-yilda tashqi resurslar hajmining ortishi davlat byudjetiga yukni qayta taqsimlaydi va shu bilan birga qurilish sur'atini tezlashtiradi. Energetika vazirligi ilgari 2024–2025-yillarda imzolangan shartnomalarni faollashtirish uchun bir qator shartlar bajarilishi kerakligi va bu biroz vaqt talab qilganini ta'kidlagan edi. Endi bu bosqich yakunlandi.
O'rnatilgan quvvati 3780 MVt bo'lgan Rog'un GESi Markaziy Osiyodagi eng yirik gidroelektrostansiya bo'ladi. To'liq ishga tushirilgach, u yiliga 14,5 milliard kVt/soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqarishi kutilmoqda.
Stansiyaning turbina zali har biri 630 MVt quvvatga ega oltita blokni sig'dira oladi. 2018 va 2019 yillarda ishga tushirilgan ikkita blok hozirda kam quvvatda ishlamoqda. Uchinchi blok 2027 yil sentyabr oyida, yakuniy blok esa 2029 yilda ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Rogʻun loyihasi nafaqat energetika obyekti, balki mamlakatning uzoq muddatli energiya mustaqilligi strategiyasining asosiy elementi sifatida ham qaraladi. Loyihani toʻliq amalga oshirish quyidagilarni amalga oshirish imkonini beradi: