Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 12-fevral kuni Xo‘janddagi Abuabdullo Rudakiy nomidagi madaniyat markazida Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo komissiyaning So‘g‘d viloyatidan kelgan keng talabalar va faol yoshlar ishtirokida yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda odam savdosining oldini olish, yoshlar o'rtasida huquqiy savodxonlikni oshirish, jinoyatchilik darajasini pasaytirish va yoshlar o'rtasida salbiy xatti-harakatlarning oldini olish bo'yicha targ'ibot ishlariga e'tibor qaratildi.
Yigʻilish Bosh vazir oʻrinbosari va Ichki ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari, politsiya general-polkovnigi Abdurahmon Alamshozoda raisligida, Soʻgʻd viloyati rahbari Rahob Ahmadzoda ishtirokida oʻtkazildi.
Rajab Ahmadzoda oʻzining kirish soʻzida yoshlar davlatning harakatlantiruvchi kuchi ekanligini, davlat siyosatini amalga oshirishda faol ishtirok etishini va Millat yetakchisi, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmonning doimiy gʻamxoʻrligida ekanligini taʼkidladi. U mustaqil Tojikistonning yutuqlari, zamonaviy taʼlim sharoitlari, yangi taʼlim va kasb-hunar muassasalarining qurilishi yoshlarning maʼnaviy, axloqiy va ijodiy rivojlanishiga hissa qoʻshishini taʼkidladi.
Odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha muhokama doirasida viloyat hokimi talabalarni siyosiy hushyorlikni saqlashga, ta'limni davom ettirishga va jinoiy guruhlar tuzog'iga tushib qolmaslik uchun o'z shaxsiyatlarini rivojlantirishga chaqirdi.
Uchrashuv davomida Abdurahmon Alamshozoda Prezident Murojaati bandlariga bag'ishlangan tahliliy ma'ruza o'qidi. Xususan, yoshlarning ekstremistik guruhlarga qo'shilishini oldini olish, Tojikiston fuqarolarining xorijdagi qurolli mojarolarda ishtiroki, xurofot va fanatizmga moyillik, yoshlar orasida giyohvandlik, tergov ostida bo'lganlarni normal hayotga qaytarish choralari, shuningdek, odam savdosi muammosi va uning salbiy oqibatlari muhokama qilindi. Barcha mavzular hayotiy misollar bilan yoritib berildi.
Ishtirokchilarni Odam savdosiga qarshi kurashish boʻyicha Milliy reja, ichki va xalqaro miqyosda jinoiy tarmoqlarga jalb qilishning zamonaviy shakllari va odam savdosi qurbonlari uchun oqibatlar bilan tanishtirishga alohida eʼtibor qaratildi. Ishtirokchilar chet elda Tojikiston fuqarolarini aldash, jismoniy va ruhiy zoʻravonlik bilan bogʻliq koʻplab holatlar haqida ogohlantirildi.
Odam savdosi xalqaro miqyosda inson huquqlari va erkinliklarini jiddiy ravishda buzadigan jiddiy jinoyat sifatida tan olingani ta'kidlandi. Moliyaviy manfaatlarni ko'zlagan jinoiy guruhlar xorijiy mamlakatlarda yuqori ish haqi va moliyaviy yordam va'dalari bilan odamlarni o'ziga jalb qiladi va shu bilan o'zlarining jinoiy maqsadlariga erishadi. Xalqaro hamjamiyat odam savdosining, ayniqsa ayollar va bolalar savdosining oldini olish uchun uning oqibatlari haqida xabardorlikni oshirish ustida faol ish olib bormoqda. Tojikiston Respublikasi ham inson huquqlarini buzadigan har qanday harakatlarni qoralaydi.
Yoshlarga ijtimoiy muloqotda ehtiyotkor bo'lish, hushyor bo'lish va o'zlarini har qanday xavfli harakatlardan himoya qilish tavsiya qilindi. Abdurahmon Alamshozoda odam savdosining belgilari, shakllari va oqibatlari, shuningdek, ushbu jinoyat qurboniga aylanmaslik haqida batafsil so'zlab berdi.
Xulosa qilib aytganda, Rajab Ahmadzoda davlat idoralariga odam savdosiga qarshi kurashish bo'yicha mintaqaviy komissiya faoliyati samaradorligini oshirishni buyurdi va ishlarni to'g'ri tashkil etish jinoyatchilikni kamaytirish va davlat obro'sini mustahkamlashga hissa qo'shishini ta'kidladi.