Qozogʻiston tashqi ishlar vaziri BMT agentliklari rahbarlari bilan uchrashdi – ИА Караван Инфо
Qozogʻiston tashqi ishlar vaziri BMT agentliklari rahbarlari bilan uchrashdi
Olmaota, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev mamlakatda vakillik qilayotgan BMT agentliklari rahbarlari bilan uchrashdi. U Qozogʻistonning BMT Nizomiga sodiqligini va uning xalqaro tinchlik va barqaror rivojlanishni saqlashdagi markaziy rolini yana bir bor tasdiqladi.
Vazir amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotning asosiy qoidalari haqida batafsil ma'lumot berdi. Uning ta'kidlashicha, islohot institutsional o'zgarishlarga, qonun ustuvorligini mustahkamlashga, siyosiy barqarorlikni oshirishga va fuqarolarning huquqlarini kengaytirishga qaratilgan. Konstitutsiyaviy tuzatishlar bo'yicha yakuniy qaror 15 mart kuni bo'lib o'tadigan umumxalq referendumida qabul qilinadi.
Tomonlar 2026–2030 yillarga mo'ljallangan Barqaror rivojlanish bo'yicha hamkorlik doirasining ustuvor yo'nalishlarini muhokama qilishdi va BMT Mamlakat guruhining kelgusi davr uchun rejalarini taqdim etishdi.
Almatida joylashgan BMTning Markaziy Osiyo va Afgʻoniston uchun Barqaror rivojlanish maqsadlari boʻyicha mintaqaviy markazini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
“Markaz Qozogʻistonning Tashkilotning daladagi ishtirokini mustahkamlashga qoʻshgan amaliy hissasidir”, deb taʼkidladi Kosherbayev .
Vazir BMT agentliklariga Mintaqaviy ekologik sammitni (22-24 aprel) tayyorlashda ishtirok etgani uchun minnatdorchilik bildirdi. U Prezidentning BMT tizimida Xalqaro suv tashkilotini tuzish tashabbusidan so'ng, sammit doirasida xalqaro maslahatlashuvlarni boshlash rejasini e'lon qildi.
Olmaotada UNESCAP homiyligida Osiyo-Tinch okeani mintaqasi barqaror rivojlanish uchun raqamli yechimlar markazini tashkil etish tashabbusining ahamiyati ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish va qoʻshma tashabbuslarni ilgari surishdan oʻzaro manfaatdorlik tasdiqlandi.