Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. So'g'd viloyatiga ishchi tashrifi doirasida Rossotrudnichestvoning Tojikiston Respublikasidagi vakolatxonasi rahbari Andrey Patrushev va rahbar o'rinbosari Tatyana Stepanova mintaqaning yetakchi oliy ta'lim muassasalari rahbariyati bilan bir qator uchrashuvlar o'tkazdilar.
Tashrif davomida Rossotrudnichestvo vakillari Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti rektori Mo'minzoda Sheroz, shuningdek, akademik B. G'ofurov nomidagi Xo'jand davlat universiteti va Tojikiston konchilik-metallurgiya instituti prorektorlari bilan uchrashdilar.
Muhokamaning asosiy mavzulari ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va qoʻshma taʼlim, madaniy va maʼrifiy loyihalarni amalga oshirish istiqbollari boʻldi. Tojikistondagi taʼlim muassasalari va Rossotrudnichestvo oʻrtasida tizimli hamkorlikni taʼminlaydigan kelgusi yillar uchun qoʻshma ish rejasini ishlab chiqishga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuvlar yakunida tomonlar muzokaralarning do'stona va konstruktiv muhitini ta'kidlab, sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga o'zaro qiziqishlarini tasdiqladilar. Bunday tashabbuslar Rossiya va Tojikiston o'rtasidagi ta'lim va madaniy aloqalarni kengaytirishga, talabalar, professor-o'qituvchilar va ilmiy guruhlar uchun yangi imkoniyatlar ochishga yordam beradi.
Ushbu uchrashuvlar ta'lim va fan sohasida strategik hamkorlikni amalga oshirishda yana bir qadam bo'lib, Rossotrudnichestvoning ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda ko'prik vazifasini ta'kidladi.