BISHKEK, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Qirgʻiziston Milliy banki Tezkor toʻlov tizimi (FPS) yaqinda ishga tushirilishini eʼlon qildi. Regulyator yangi moliyaviy xizmat uchun sinov loyihasi shu chorakda boshlanishini maʼlum qildi.
Tezkor toʻlov tizimining (FPS) ishga tushirilishi moliyaviy operatsiyalarning qulayligi, tezligi va xavfsizligini oshirishga qaratilgan. Yangi tizim mamlakat boʻylab turli banklar mijozlari tomonidan ochilgan hisoblar oʻrtasida tezkor pul oʻtkazmalarini amalga oshirish imkonini beradi.
Milliy bank shuningdek, iqtisodiy o'sish sharoitida bank sektorining barqarorligini ta'kidladi. Hozirda respublikada 24 ta tijorat banki faoliyat yuritmoqda. Bank tizimining umumiy aktivlari 1,2 trillion so'mdan, kredit portfeli esa 500 milliard so'mdan oshdi. Depozit bazasining doimiy ravishda o'sib borishi aholi va biznes o'rtasida yuqori darajadagi ishonchni ko'rsatadi.
Bundan tashqari, mamlakatda allaqachon yagona milliy QR to'lov standarti (ELQR) mavjud bo'lib, u to'lovlarni moliya muassasasidan qat'i nazar, istalgan bank ilovasi yoki elektron hamyon orqali amalga oshirish imkonini beradi.