Toshkent, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Oʻzbekiston suv va energetika sohasidagi hamkorlikni muvofiqlashtirishni kuchaytirmoqda. Toshkentda energetika vazirlarining uch tomonlama uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Muzokaralarda Qozogʻiston energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirgʻiziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev va Oʻzbekiston energetika vaziri Joʻrabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Uchrashuvga Tojikiston energetika vaziri Daler Juma ham taklif qilindi.
Tomonlar suv va energetika resurslarini boshqarish sohasidagi uch tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi. Shuningdek, mintaqaviy energetika tizimining barqaror va muvozanatli ishlashini ta'minlash bilan bog'liq masalalarni ham ko'rib chiqdilar.
Ishlab chiqarish quvvatlarining ish rejimlarini muvofiqlashtirish, kelishilgan suvdan foydalanish parametrlariga rioya qilish va qo'shma yondashuvlarni ishlab chiqishga alohida e'tibor qaratildi.
Ular mavsumiy bosim ostida o'zaro qo'llab-quvvatlash va tezkor hamkorlikning muhimligini ta'kidladilar. Shuningdek, ular energiya xavfsizligi manfaatlari yo'lida transchegaraviy daryolarda barqaror suv sharoitlarini saqlab qolish zarurligini ta'kidladilar.
Tomonlar konstruktiv muloqotni davom ettirish va yaxshi qo'shnichilik ruhida birgalikda ishlashga sodiqliklarini yana bir bor tasdiqladilar. Uchrashuv yakunida ular erishilgan kelishuvlarni rasmiylashtiruvchi uch tomonlama protokol imzoladilar.