Dushanbe, 2026-yil 17-fevral – Karavan Info axborot agentligi. 1989-yil 15-fevral XX asr tarixida muhim va asosan ramziy sanaga aylandi – shu kuni Sovet qo'shinlarining cheklangan kontingenti Afg'onistondan olib chiqildi. Bu voqea qariyb o'n yil davom etgan – 1979-yildan 1989-yilgacha bo'lgan Afg'oniston urushining tugashini belgilab berdi. Bu urush Sovet Ittifoqi uchun jiddiy sinovga aylandi va yuz minglab odamlarning taqdirida chuqur iz qoldirdi.
Afg'onistondagi harbiy operatsiyalar yillarida taxminan 620 000 sovet harbiy xizmatchisi va fuqarolik mutaxassislari xizmat qilishgan. 15 000 dan ortiq sovet fuqarolari halok bo'ldi, o'n minglab odamlar yaralandi, miya chayqaldi va jarohat oldi, ko'plari sog'lig'i yomonlashgan holda uylariga qaytishdi. Minglab oilalar uchun bu urush shaxsiy fojiaga aylandi, uning azobi yillar davomida saqlanib kelmoqda.
15-fevral ham xotira, ham hurmat kunidir. Bu kun jang maydonidan qaytmaganlarni xotirlaydi va harbiy burchini sharaf bilan bajarganlarni ulug'laydi. Bu kunda biz o'z vatanidan uzoqda jang qilgan, harbiy qasamyodiga, o'rtoqligiga va mas'uliyat tuyg'usiga sodiq qolgan askar va ofitserlarni – baynalmilalchi jangchilarni xotirlaymiz.
Tojikistonlik asli fuqarolar ham o'zlarining xalqaro burchlarini bajarishga katta hissa qo'shdilar. Afg'oniston urushida 15 000 dan ortiq tojikistonliklar qatnashdi. Ulardan 366 nafari halok bo'ldi va 1000 dan ortig'i yaralandi. Bu raqamlar shunchaki statistika emas; ular eng og'ir sharoitlarda jasorat va matonat ko'rsatgan odamlarning hayotini aks ettiradi.
Tojikistonlik besh nafar askarga Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoni berildi. Ular orasida vafotidan keyin bu unvonga sazovor bo'lgan Aleksandr Mironenko ham bor edi. Ularning qahramonlik ishlari tarixda abadiy muhrlanib qolgan va ularning nomlari jasorat va fidoyilik ramziga aylangan.
Bu sana frontning birodarligini, askarlar va ofitserlarning birligini va qiyin vaziyatlarda ko'pincha yagona tayanchga aylangan o'zaro yordamni eslatadi. Bu qasamyodga, burchga sadoqatni va hatto o'z hayotini qurbon qilish orqali ham o'z mamlakati manfaatlarini himoya qilishga tayyorlikni aks ettiradi.
Bugungi kunda ushbu voqealarning tarixiy xotirasini saqlab qolish va uni yosh avlodga yetkazish ayniqsa muhimdir, toki o'tmish saboqlari tinchlik va o'zaro tushunishni mustahkamlashga hissa qo'shsin. Qo'shinlarni olib chiqish kuni urushning narxi va inson hayotining qadrini eslatadi.
Hayotini fido qilgan va Vatan oldidagi burchlarini bajargan baynalmilalchi askarlarga abadiy va yorqin xotira.
Hurmatli baynalmilalchi askarlar!
Sizning matonatingiz, jasorati va qasamyodingizga sodiqligingiz uchun chuqur minnatdorchiligimizni qabul qiling. Sizga sihat-salomatlik, farovonlik, tinchlik va barcha ishlaringizda muvaffaqiyatlar tilaymiz. Uylaringizda doimo tinchlik va iliqlik hukm sursin, qahramonligingiz xotirasi kelajak avlodlar qalbida abadiy yashasin.