2025-yilda Afg'onistonga ko'rsatilgan xalqaro yordam 1 milliard dollardan oshdi. – ИА Караван Инфо
2025-yilda Afg'onistonga ko'rsatilgan xalqaro yordam 1 milliard dollardan oshdi.
AFG'ONISTON, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Tolibon Iqtisodiyot vazirligi Afg'oniston 2025-yilda taxminan 1 milliard dollarlik xalqaro yordam olganini xabar qildi. Shundan taxminan 590 million dollari loyihalar uchun, qolgan qismi esa ish haqi, ma'muriy xarajatlar va mulk uchun ajratilgan.
BMTning 2026-yilgi Taraqqiyot doirasi boʻyicha muvofiqlashtirish yigʻilishi iqtisodiyot vaziri Din Muhammad Hanif raisligida boʻlib oʻtdi va unda Tashqi ishlar vazirligi, BMT, Yevropa Ittifoqi va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Hanif asosiy muammolar iqlim o'zgarishi, qochqinlar sonining ko'payishi, sanksiyalar va muzlatilgan valyuta zaxiralari bo'lib qolganini ta'kidladi, bu esa aholi hayotiga ta'sir ko'rsatdi.
Qiyinchiliklarga qaramay, Iqtisodiyot vazirligi iqtisodiy barqarorlik va o'sishni saqlab qolish uchun loyihalarni amalga oshirdi. BMTning gumanitar yordamining qochqinlarni oziq-ovqat, tibbiy xizmatlar bilan ta'minlash va qo'llab-quvvatlashdagi roli ham muhokama qilindi.
Surat: Afg'oniston milliy televideniyesi "Mili"