Prezident Shavkat Mirziyoyev ustuvor islohot dasturlari va 2026-yilga mo'ljallangan "O'zbekiston 2030" strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturini tasdiqlash to'g'risidagi farmonni imzoladi. Ushbu hujjatlar amaliy ta'sirga e'tibor qaratgan holda ishlab chiqilgan: har bir soha uchun aniq amalga oshirish mexanizmlari, samaradorlik ko'rsatkichlari, mas'ul ijrochilar va muvofiqlashtiruvchi organlar belgilab berilgan.
Ustuvor vazifalar ro'yxatiga mahalla infratuzilmasini rivojlantirish, texnologik jihatdan rivojlangan va innovatsion iqtisodiy modelga o'tish, mehnat bozorini modernizatsiya qilish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, ekologik siyosatni mustahkamlash, davlat boshqaruvi va sud tizimini isloh qilish hamda jamoatchilik totuvligini mustahkamlash kiradi.
"Mahalla va jamiyatni rivojlantirish yili" doirasida e'lon qilingan davlat dasturi 337 ta amaliy tadbirni o'z ichiga oladi. Yil davomida 59 ta normativ-huquqiy hujjat va 12 ta strategik hujjat tayyorlash rejalashtirilgan.
Dastur loyihasi keng jamoatchilik muhokamasidan o'tdi: uni 5 milliondan ortiq kishi ko'rib chiqdi va 22 000 dan ortiq takliflar kiritildi, ulardan taxminan 1000 tasi yakuniy hujjatga kiritildi. Muhokamada universitetlar, davlat idoralari va xorijdagi vatandoshlar ishtirok etdi.
Tashabbuslar ayollar va bolalarga nisbatan zo'ravonlik uchun jazolarni kuchaytirish, pedofiliya uchun umrbod qamoq jazosini joriy etish, ipoteka va kredit mexanizmlarini ishlab chiqish, elektr transport vositalarini qo'llab-quvvatlash, qayta tiklanadigan energiya ulushini 30% gacha oshirish, korruptsiyaga qarshi choralarni kengaytirish va jinoiy ishlarda hakamlar hay'ati sudlarini joriy etishni o'z ichiga oladi.
Dasturlarni amalga oshirish uchun 250,5 trillion soʻm, shuningdek, 50,4 milliard dollar investitsiya ajratildi . Ularning amalga oshirilishini nazorat qilish Adliya vazirligi va Hisob palatasiga yuklatildi va hukumat ularning bajarilishi boʻyicha har chorakda hisobot beradi.
Davlat rahbari islohotlar muvaffaqiyatining asosiy ko'rsatkichi odamlar hayotidagi real o'zgarishlar: yangi ish o'rinlari, daromadlarning oshishi va hayot sifatining yaxshilanishi ekanligini ta'kidladi.