Birinchi yuk poyezdi Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston-Tojikiston multimodal yo'lagi bo'ylab harakatlandi. – ИА Караван Инфо
Birinchi yuk poyezdi Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston-Tojikiston multimodal yo'lagi bo'ylab harakatlandi.
Dushanbe, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Xitoyni Markaziy Osiyo bilan bog'laydigan xalqaro multimodal transport yo'lagi o'zining birinchi amaliy qadamini qo'ydi: Xitoyning Lanzhou stansiyasidan Tojikistonning Dushanbe-2 stansiyasiga yetib borishi rejalashtirilgan birinchi yuk poyezdi jo'nab ketdi.
UztemirYulKonteyner ma'lumotlariga ko'ra, poyezd tarkibida iste'mol tovarlari va qurilish uskunalarini tashiydigan sakkizta qirq futlik konteynerlar mavjud. Yo'nalishning umumiy masofasi 3500 kilometrdan oshadi va sayohat vaqti 18-20 kundan oshmasligi kutilmoqda.
Ushbu loyiha Qirgʻiziston, Oʻzbekiston va Tojikiston prezidentlarining 2025-yilgi uchrashuvida erishilgan kelishuvlarning bevosita natijasidir. Rahbarlar savdo, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va mintaqa mamlakatlari oʻrtasidagi aloqalarni yaxshilash uchun transport va logistika infratuzilmasini mustahkamlash muhimligini taʼkidladilar.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, yangi yo'lak nafaqat tovarlarni yetkazib berishni tezlashtiradi, balki qurilish materiallari, elektronika va sanoat tovarlari kabi turli xil mahsulotlar uchun yanada ishonchli yo'nalishlarni ham ta'minlaydi. Multimodal transport imkoniyati transport tizimlarini yanada integratsiyalash, logistika xarajatlarini kamaytirish va Markaziy Osiyo va Xitoy o'rtasidagi savdo samaradorligini oshirish uchun ham platforma yaratadi.
Tahlilchilarning fikriga ko'ra, muntazam yuk poyezdlari qatnovining yo'lga qo'yilishi Tojikiston va qo'shni mamlakatlardagi kichik va o'rta biznes uchun yangi imkoniyatlar ochadi. "Yuklarni yetkazib berish tezligi va ishonchliligi ichki bozorni rivojlantirish va eksportni rag'batlantirishning asosiy omillaridir", deb ta'kidlaydi mutaxassislar.
Bundan tashqari, loyiha yo'nalish bo'ylab transport infratuzilmasini rivojlantirishga, yangi ish o'rinlarini yaratishga va mintaqaviy iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga hissa qo'shishi mumkin.