Chegarada tezlik oshmoqda: Qozogʻiston oʻtish punktlarini kengaytirmoqda va ish vaqtini oʻzgartirmoqda – ИА Караван Инфо
Chegarada tezlik oshmoqda: Qozogʻiston oʻtish punktlarini kengaytirmoqda va ish vaqtini oʻzgartirmoqda
Ostona, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Hukumat avtomobil chegara oʻtish punktlarining sigʻimini oshirish yoʻllarini muhokama qildi. Yigʻilishni Milliy iqtisodiyot vaziri Serik Jumangarin boshqardi. Qozogʻiston va Xitoy oʻrtasidagi yuk transporti oqimi keskin oshganligi taʼkidlandi: 2022-yildagi taxminan 640 ming transport vositasidan 2025-yilda 1,68 millionga yetdi. Ikki mamlakat oʻrtasidagi savdoni 100 milliard dollarga yetkazish rejalari doirasida bu hajm oʻsishda davom etadi.
Chegaradan o'tishni tezlashtirish bo'yicha choralar taklif qilindi. Asosiysi, nazorat-o'tkazish punktlari jadvallarini Xitoy tomoni jadvallari bilan sinxronlashtirish. Hozirda Qozog'iston nazorat-o'tkazish punktlari soat 19:00 gacha ochiq, qo'shni tomon esa muddatidan oldin yopiladi, bu esa kengaytirilgan rejim ta'sirini kamaytiradi. Ushbu jadvallarni muvofiqlashtirish o'tkazish qobiliyatini kamida 20% ga oshirishi mumkin.
Ro'yxatdan o'tish va tegishli protseduralar ham nazorat punktlaridan tashqariga, chegara yaqinidagi logistika markazlari va omborlarga ko'chirilmoqda. Bu tekshirish vaqtini qisqartiradi. Shu bilan birga, chekka hududlarda infratuzilma – elektr energiyasi, aloqa va internet mustahkamlanmoqda.