MOSKVA, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. 22-iyun kuni poytaxtda Sovet xalqi genotsidi qurbonlari xotirasiga bag'ishlangan birinchi milliy muzey ochiladi. Bu haqda Moskva madaniyat departamenti ma'lum qildi.
Ko'rgazma olti yil davomida Ulug' Vatan urushi davrida natsistlar jinoyatlarining dalillarini saqlab kelayotgan "Da'vo muddati yo'q" loyihasining arxiv materiallariga asoslangan.
Haqiqiy odamlarning hikoyalari markaziy o'rinni egallaydi. Asosiy eksponatlar orasida o'lim lagerlariga deportatsiya qilish uchun ishlatilgan qayta tiklangan poyezd vagoni, qamal paytida Leningrad aholisining xonasi va inson sochlarini tortish uchun ishlatiladigan kontslagerdan olingan tarozilar bor. "Sizning hikoyangiz" raqamli modulidan foydalanib, tashrif buyuruvchilar o'z qarindoshlarining tarjimai hollarini muzey arxiviga qo'shishlari mumkin bo'ladi.
Muzey direktori Natalya Kalashnikova majmuaning asosiy maqsadi zamonaviy avlodda natsizmni rad etishni tarbiyalash va turli xil guvohliklarni yagona ko'rgazmaga birlashtirish ekanligini ta'kidladi.
Avvalroq, Prezident Vladimir Putin 1941-1945 yillardagi genotsid qurbonlarining aniq xotirasini saqlab qolishga qaratilgan 74-FZ-sonli Federal qonunni imzolagan edi.