Chorvachilik past foiz stavkalari bilan kreditga beriladi: Qozog'iston fermerlar uchun yangi imtiyozlarni joriy etdi – ИА Караван Инфо
Chorvachilik past foiz stavkalari bilan kreditga beriladi: Qozog'iston fermerlar uchun yangi imtiyozlarni joriy etdi
Ostona, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Qozogʻiston qishloq xoʻjaligi hayvonlarini sotib olish uchun subsidiyalangan kreditlar dasturini ishga tushirishga tayyorgarlik koʻrmoqda. Bu haqda qishloq xoʻjaligi vaziri oʻrinbosari Amangaliy Berdalin goʻshtli chorvachilik forumida maʼlum qildi. Uning taʼkidlashicha, hozirgi qoʻllab-quvvatlash choralari yetarli emas, shuning uchun sanoat oʻzining investitsiya jozibadorligini yoʻqotmoqda va iloji boricha sekinroq oʻsmoqda.
Yil oxiriga kelib, chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarish 3,8 trillion tengega yetdi, ammo 2-3% ga o'sish sezilarli sakrashni ta'minlamaydi. 2026-2030 yillarga mo'ljallangan yangi kompleks rivojlanish rejasida yuqori mahsuldor chorva mollarini sotib olish uchun yiliga 5-6% stavka bilan kreditlar, dastlab qoramol va mayda shoxli mollar uchun ajratilishi ko'zda tutilgan. Shuningdek, naslchilik, ozuqa ta'minoti, veterinariya xavfsizligi va yaylov infratuzilmasini rivojlantirish choralari ko'rilmoqda. Damu jamg'armasi kredit kafolatlarini taqdim etishda ishtirok etadi.