Qaragʻanda, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qaragʻanda viloyat politsiya boshqarmasi yoʻl harakati xavfsizligi choralarini kuchaytirdi. Patrul politsiyasi bataloni zamonaviy raqamli texnologiyalardan: avtomatik qoidabuzarliklarni qayd etish tizimlari, tezlikni oʻlchaydigan kameralar va uchuvchisiz uchish apparatlaridan (dronlar) faol foydalanishni boshladi.
Bu yo'l harakatini 24/7 kuzatib borish va qoidabuzarliklarga tezkor javob berish imkonini beradi.
Patrul politsiyasi bataloni qo'mondoni Medet Nurmuxan choralar jazolashga qaratilmaganligini ta'kidladi.
"Asosiy maqsad profilaktika, haydovchilarning mas'uliyatini oshirish, yo'llarda xavfsiz xulq-atvor madaniyatini shakllantirish va hayotni saqlab qolishdir", dedi u.
Mutaxassislar haydovchilarga xavfsizlik qoidalarini eslatib o'tadilar: tezlik chegaralariga qat'iy rioya qiling, xavfsizlik kamarlarini taqing, ehtiyotkorlik bilan haydang va yo'l belgilariga amal qiling.
Patrul politsiyasi aholini yo'l harakati qoidalariga rioya qilishga va yo'llarda o'zaro hurmat ko'rsatishga chaqirmoqda.