Dushanbe shahrida Tojikiston va Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026–2028-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi imzolandi. – ИА Караван Инфо
Dushanbe shahrida Tojikiston va Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026–2028-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi imzolandi.
Dushanbe, 2026-yil 17-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 16-fevral kuni Tojikiston poytaxtida Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin mamlakatga rasmiy tashrif bilan kelgan Qozog'iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev bilan uchrashdi.
Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, tashrif doirasida tor va kengaytirilgan formatlarda muzokaralar bo'lib o'tdi. Uchrashuvlar davomida tomonlar ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini batafsil muhokama qilib, Dushanbe va Ostona o'rtasidagi hamkorlikning strategik xususiyatini yana bir bor tasdiqladilar.
Siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va oʻzaro savdo hajmini oshirishga alohida eʼtibor qaratildi. Tomonlar qoʻshma investitsiya loyihalarini, jumladan, ustuvor iqtisodiyot tarmoqlarida amalga oshirish muhimligini taʼkidladilar va ikki mamlakat biznes hamjamiyatlari uchun qulay sharoitlar yaratishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Muhokama davomida energetika, transport va logistika sohalaridagi hamkorlik istiqbollari, jumladan, mintaqaning tranzit salohiyatini rivojlantirish, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik masalalari muhokama qilindi. Madaniy va gumanitar almashinuvlarni kengaytirish hamda ta'lim, fan va madaniyat sohalaridagi aloqalarni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi.
Vazirlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar boʻyicha batafsil fikr almashdilar. Ular oʻzaro manfaatli asosiy masalalar boʻyicha pozitsiyalarning yaqinligini, shuningdek, ikki mamlakat oʻrtasida yuqori darajadagi oʻzaro tushunishni taʼkidladilar. Tomonlar xalqaro tashkilotlar va koʻp tomonlama forumlar doirasida oʻz harakatlarini yanada muvofiqlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari tashqi ishlar vazirliklari darajasida muntazam siyosiy maslahatlashuvlarni davom ettirish, shuningdek, hukumatlararo va idoralararo hamkorlik mexanizmlari faoliyatini faollashtirish niyatlarini tasdiqladilar.
Uchrashuvdan soʻng, Tojikiston Respublikasi va Qozogʻiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026–2028-yillarga moʻljallangan Hamkorlik dasturini imzolash marosimi boʻlib oʻtdi. Ushbu dastur ikki tomonlama sheriklikni rivojlantirishga va ikki davlat oʻrtasidagi anʼanaviy doʻstona munosabatlarni mustahkamlashga qoʻshimcha turtki berishga qaratilgan.