Dushanbeda Sovet qo'shinlarining Afg'onistondan to'liq olib chiqilishining 37 yilligi nishonlandi. – ИА Караван Инфо
Dushanbeda Sovet qo'shinlarining Afg'onistondan to'liq olib chiqilishining 37 yilligi nishonlandi.
Dushanbe, 2026-yil 17-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 15-fevral kuni Dushanbedagi A. Mironenko maydonida Baynalmilalchi jangchilarni xotirlash kuniga bag'ishlangan xotira tadbiri bo'lib o'tdi. Marosimda Tojikiston Faxriylar Kengashi, Afg'oniston tadbirlari ishtirokchilari, diplomatik missiyalar vakillari va Dushanbedagi Rus uyi xodimlari ishtirok etishdi.
Ishtirokchilar halok bo'lganlar xotirasiga bir daqiqa sukut saqlashdi. Tadbir davomida Afg'onistonda xizmat qilgan askarlarning jasorati va qahramonligiga bag'ishlangan xotira nutqlari yangradi. Marosim Afg'onistonda xizmat paytida halok bo'lgan tojikistonlik A. Mironenko haykali poyiga gullar qo'yish bilan yakunlandi.
Ma'lumot uchun: Sovet qo'shinlarining Afg'onistondan olib chiqilishi Jeneva kelishuvlariga muvofiq 1988-yil 15-mayda boshlangan va 1989-yil 15-fevralda yakunlangan. Ushbu sana har yili Baynalmilalchi jangchilarni xotirlash kuni sifatida nishonlanadi.
Dushanbedagi tadbir nafaqat halok bo'lganlarga hurmat bajo keltirish, balki qiyin paytlarda tinchlik va barqarorlikni himoya qilgan sovet askarlarining qahramonligiga hurmat ramzi ham bo'ldi. Faxriylar, urush faxriylari va yosh avlod tarixiy xotirani saqlab qolish va uni kelajak avlodlarga yetkazish uchun to'planishdi.