Ostona, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Atrof-muhit va suv siyosati boʻyicha ekspert, huquqshunos va jamoat arbobi Abay Yerkebalan yangi Konstitutsiya loyihasida davlat va jamiyatning ekologik masʼuliyatini kuchaytirish istiqbollarini baholamoqda, deb xabar beradi Karavan Info axborot agentligi.
Uning so'zlariga ko'ra, Qozog'istonda atrof-muhitning yomonlashuv sur'ati har yili tezlashib, nafaqat mintaqaviy, balki global miqyosga ham yetib bormoqda. Muammolar harbiy infratuzilmaning merosi bilan yanada murakkablashmoqda: Sovet davridagi yadroviy sinov maydonchalari ifloslanganligicha qolmoqda, yer osti suvlari radioaktiv ifloslanishga uchraydi va yer va suvni tozalash samarasizligicha qolmoqda.
“Iqlim oʻzgarishining kuchayishi va ekologik inqirozlarning tobora koʻpayib borishi davlat resurslarini zudlik bilan safarbar qilishni va qoʻshni davlatlar va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikda ishlashni talab qiladi”, deb taʼkidlaydi Yerkebalan.
U global muammolar davlat idoralari uchun yangi paradigma zarurligini ta'kidlaydi: atrof-muhitni muhofaza qilish milliy xavfsizlik va mudofaa bilan bir qatorda ustuvor vazifa bo'lishi kerak. Iqtisodiy manfaatlarni atrof-muhitdan ustun qo'yib bo'lmaydi, aks holda bu ekotsidga va jamoat salomatligi uchun uzoq muddatli xavflarga olib keladi.
"Ekologiyasiz iqtisodiyot bo'lmaydi; toza muhitsiz kelajak bo'lmaydi; inson salomatligini himoya qilmasdan haqiqiy g'amxo'rlik bo'lmaydi", deydi mutaxassis.
Yangi Konstitutsiya loyihasi atrof-muhitni muhofaza qilish qoidalariga yuqori huquqiy maqom beradi, ularning ijro etilishini va davlat hamda uning tarkibiy tuzilmalarining mas'uliyatini oshiradi. Atrof-muhitni muhofaza qilish organlarining rolini kuchaytirishga, ularga ko'proq mustaqillik va vakolat berishga alohida e'tibor qaratiladi. Misol tariqasida Yerkebalan Konstitutsiyaviy qonunda mustahkamlangan prokuratura organlari maqomining o'zgarishini keltiradi, bu esa barcha atrof-muhitni muhofaza qilish organlarini muvofiqlashtirish imkonini berdi.
Ekspertning ishonchi komilki, atrof-muhit standartlarini konstitutsiyaviy darajada mustahkamlash mamlakatning barqaror rivojlanishi uchun poydevor yaratadi, qonunchilikni amalga oshirishni kuchaytiradi va ofatlarga samarali javob berish va yangi xavflarning oldini olish imkonini beradi.
Shunday qilib, yangi Konstitutsiya nafaqat huquqiy hujjat, balki ekologik xavfsizlikni ta'minlash, fuqarolar sog'lig'ini himoya qilish va Qozog'istonning barqaror kelajagini ta'minlashning strategik vositasi sifatida ham qaralmoqda.