Fuqarolik jamiyati va Jahon banki: Qo'shma maslahatlashuvlar Tojikiston taraqqiyotini qanday tezlashtirishi mumkin – ИА Караван Инфо
Fuqarolik jamiyati va Jahon banki: Qo'shma maslahatlashuvlar Tojikiston taraqqiyotini qanday tezlashtirishi mumkin
Dushanbe, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Dushanbe shahri, So'g'd viloyati, Respublika bo'ysunuvidagi tumanlar va Tog'li Badaxshon avtonom viloyati (TBMV) fuqarolik jamiyati vakillari 13-fevral kuni Jahon banki guruhi tomonidan Fidokor jamoat tashkiloti ko'magida tashkil etilgan keng ko'lamli maslahatlashuvlarda ishtirok etishdi.
Tadbirda Jahon bankining ko'magi eng katta ta'sir ko'rsatishi mumkin bo'lgan mamlakat rivojlanishining ustuvor yo'nalishlarini muhokama qilish uchun mutaxassislar, faollar va fuqarolik jamiyati yetakchilari ishtirok etdi. Maslahatlashuvlar davomida ishtirokchilar fuqarolar va mahalliy jamoalar duch keladigan muammolar va ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlarni yaxshilash bo'yicha takliflar bilan o'rtoqlashdilar.
Inson kapitalini rivojlantirishga, jumladan, yoshlarga investitsiyalar kiritish, ta'lim va ko'nikmalarni oshirish hamda ijtimoiy integratsiyaga alohida e'tibor qaratildi. Shuningdek, boshqaruvni takomillashtirish va raqamli innovatsiyalar, qulay biznes muhitini yaratish, qishloq joylarda infratuzilmani rivojlantirish va iqlim o'zgarishiga chidamlilikni oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Jahon banki guruhi fuqarolik jamiyati bilan hamkorlikda ishlash va mahalliy ehtiyojlarni hisobga olish moliyaviy va texnik resurslardan samarali foydalanish uchun juda muhimligini ta'kidladi. Xususan, mintaqaviy vakillarning ishtiroki milliy strategiyalar tomonidan ko'pincha e'tibordan chetda qoladigan aniq masalalarni aniqlash imkonini berdi.
Ushbu tadbirda fuqarolarning fikr-mulohazalarining muhimligi ham ta'kidlandi. Maslahatlashuvlarda shaxsan qatnasha olmaganlar uchun 28-fevralgacha onlayn so'rovnoma o'tkazish mumkin. Har kim o'z g'oyalari va takliflarini maxsus onlayn portal orqali taqdim etishi mumkin.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bu yondashuv nafaqat moliyalashtirish ustuvorliklarini aniqroq belgilashga imkon beradi, balki hukumat, xalqaro institutlar va jamoatchilik o'rtasidagi ishonchni ham oshiradi. Rivojlanish strategiyalarini muhokama qilishda keng doiradagi manfaatdor tomonlarni jalb qilish mahalliy sharoitlar va jamiyatning real ehtiyojlarini hisobga oladigan barqaror yechimlarni ishlab chiqishga yordam beradi.
Uzoq muddatda Jahon bankining faol fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorligi Tojikistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini tezlashtirishda muhim omilga aylanishi mumkin. Fuqarolarning hissasini milliy va mintaqaviy dasturlarga samarali integratsiya qilish nafaqat hayot sifatini yaxshilaydi, balki mamlakatning shaffof va inklyuziv boshqaruvga yo'naltirilgan davlat sifatidagi xalqaro mavqeini mustahkamlaydi.
Surat: "Fidokor" jamoat tashkiloti: Tojikiston fuqarolik jamiyati vakillari bilan Jahon banki guruhining maslahatlashuvlari ishtirokchilari