Hisoblagichlar soyasida millionlar: Prokuratura Tojikiston energetika sektoridagi tizimli o'g'irlikni qanday fosh qildi – ИА Караван Инфо
Hisoblagichlar soyasida millionlar: Prokuratura Tojikiston energetika sektoridagi tizimli o'g'irlikni qanday fosh qildi
Dushanbe, 2026-yil 18-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston energetika sohasida shov-shuvli ish ochilmoqda, bu nafaqat sanoatning moliyaviy intizomiga, balki aholining energiya ta'minoti tizimiga bo'lgan ishonchiga ham ta'sir qilishi mumkin. Bosh prokuratura xonadonlardan elektr energiyasi uchun yig'ilgan mablag'larni o'zlashtirish bilan bog'liq keng ko'lamli qonunbuzarliklar haqida xabar berdi. Bu davlatga qaytarilgan yuz millionlab somoniylar va minglab fuqarolar va mansabdor shaxslar bilan bog'liq.
13-fevral kuni Tojikiston Bosh prokurori Xabibullo Vohidzoda matbuot anjumanida energiya ta'minoti tizimida jiddiy qoidabuzarliklar aniqlanganini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, elektr tarmog'ining ayrim xodimlari aholidan elektr energiyasi iste'moli uchun to'lovlarni yig'ib kelgan, ammo bu mablag'larni naqd pulsiz shaklda davlatga o'tkazish o'rniga, ularni ushlab qolib, o'zlashtirib kelmoqda.
Eng shov-shuvli holat elektr energiyasi inspektorining bank hisobidan isteʼmolchilardan elektr energiyasi uchun toʻlov sifatida olingan 9 million somoniy — mablagʻ — topilgani boʻldi.
O'tgan yili prokurorlar tomonidan o'tkazilgan tekshirishlar natijalariga ko'ra, byudjet va sanoat mablag'larini noto'g'ri o'zlashtirish, noto'g'ri hisob-kitob qilish holatlari, hisob-kitob tizimidagi qoidabuzarliklar va boshqa suiiste'molliklar bo'yicha ko'plab holatlar aniqlandi.
“Prokuratura xodimlari elektr energiyasini oʻgʻirlashga yoʻl qoʻygan energetika sanoati xodimlari va boshqa masʼul shaxslarga nisbatan qonuniy choralar koʻrdilar. Prokurorning aralashuvi natijasida elektr energiyasidan foydalanish orqali davlatga 365 million somoniydan ortiq mablagʻ qaytarildi”, dedi Bosh prokuror.
Vohidzodaning so'zlariga ko'ra, o'tgan yil davomida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganlik uchun 4972 kishi jinoiy va ma'muriy javobgarlikka tortilgan.
Bosh prokuror o'rinbosari Sarvar Azimzoda 23 ta elektr tarmog'i menejeri va 120 ta elektr inspektoriga qarshi jinoiy ishlar qo'zg'atilganiga aniqlik kiritdi.
Avvalroq, "Elektr taqsimot tarmoqlari" kompaniyasi vakili 2025-yilda aholini elektr energiyasi bilan ta'minlashda aniqlangan kamchiliklar tufayli elektr ta'minoti tarmoqlarining 125 nafar xodimi jinoiy javobgarlikka tortilgani va ishdan bo'shatilgani haqida xabar bergan edi.
Energetika nazorati agentligi shuningdek, o'tgan yili elektr energiyasidan foydalanish qoidalarini buzganlik uchun elektr ta'minoti boshqarmasining 406 xodimiga jami 293 000 somoniy miqdorida jarima solinganini xabar qildi. Ulardan,
• 375 xodim – Elektr taqsimot tarmog'i kompaniyasining vakillari;
• 12 kishi – Elektr uzatish tarmog'i xodimlari;
• 9 nafar xodim – “Barki tojik” kompaniyasi;
• 10 kishi PamirEnergy vakillari hisoblanadi.
Departament aniqlik kiritganidek, jarimalar Ma'muriy huquqbuzarliklar kodeksining 394 va 397-moddalari bo'yicha — "energiya resurslaridan foydalanish qoidalariga hamda elektr va isitish uskunalari, qurilmalari va jihozlaridan foydalanish qoidalariga rioya qilmaslik" uchun qo'llanilgan.
Elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish va to'lovlarni to'lashdan bo'yin tovlash uchun jazo choralari kuchaytirilgandan so'ng, elektr energiyasini o'g'irlashga qarshi kurash kuchaydi. Tojikiston Respublikasi Jinoyat kodeksiga ko'ra, qoidabuzarlarga 27 000 dan 90 000 somoniygacha jarima solinishi yoki uch yildan o'n yilgacha qamoq jazosi berilishi mumkin. Elektr energiyasini o'g'irlash uchun ma'muriy jarimalar ham oshirildi.
Aslida, bu nafaqat maishiy qarzdorlarga qarshi kurash, balki sanoatni korruptsiya va moliyaviy suiiste'mollikdan tizimli ravishda tozalashga urinishdir. Byudjetga 365 million somoniydan ortiq mablag'ning qaytarilishi muammoning ko'lamini va shu bilan birga ko'rilayotgan choralar ko'lamini ko'rsatadi.
Energetika Tojikiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlaridan biri bo'lib qolmoqda va uning shaffoflik darajasi ijtimoiy barqarorlikka bevosita ta'sir qiladi. Mavsumiy elektr energiyasi tanqisligi va tariflarning oshishi sharoitida resurslarni adolatli va qonuniy taqsimlash masalasi alohida ahamiyatga ega.
Prokuratura bayonotlariga ko'ra, bu sohada o'g'irlikka qarshi kurash yangi bosqichga ko'tarilmoqda, nafaqat oddiy qoidabuzarlar, balki yuqori lavozimli rahbariyat ham javobgarlikka tortilmoqda.