Investitsiya muloqoti: Qozog'iston va DFC yangi qo'shma loyihalarni belgilab olishdi – ИА Караван Инфо
Investitsiya muloqoti: Qozog'iston va DFC yangi qo'shma loyihalarni belgilab olishdi
Ostona, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qosim-Jomart Toqayev Vashingtonda AQSh Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi ijrochi direktori Ben Blek bilan uchrashdi. Tomonlar investitsiya sherikliklarini kengaytirish va ustuvor iqtisodiy sohalarda qo'shma tashabbuslarni amalga oshirish masalalarini muhokama qilishdi.
Prezident korporatsiyaning xalqaro moliya instituti sifatidagi muhim rolini ta'kidladi va Qozog'istonning barqaror rivojlanish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishdan manfaatdorligini tasdiqladi.
DFC rahbari Donald Tramp ma'muriyati Qozog'iston bilan hamkorlikni mintaqadagi asosiy soha sifatida ko'rishini ta'kidladi. Eng istiqbolli sohalar qatorida u xalqaro savdoning o'sishiga ko'maklashish uchun tog'-kon sanoati va transport hamda tranzit infratuzilmasini rivojlantirishni tilga oldi.