Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP): Afg'oniston halokatli ocharchilikka duch kelmoqda – ИА Караван Инфо
Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP): Afg'oniston halokatli ocharchilikka duch kelmoqda
AFG'ONISTON, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Jahon oziq-ovqat dasturining (WFP) Afg'oniston bo'yicha rahbari Jon Elif mamlakat keskin va halokatli oziq-ovqat tanqisligiga duch kelayotgani haqida ogohlantirdi. Uning ta'kidlashicha, byudjetning keskin qisqarishi tufayli tashkilot barcha muhtojlarga yordam ko'rsata olmayapti.
Associated Press agentligiga bergan intervyusida u gumanitar yordamning qisqartirilishi, ayniqsa ayollar va bolalar orasida to'yib ovqatlanmaslikning misli ko'rilmagan darajada oshishiga olib kelganini aytdi.
Joriy ma'lumotlarga ko'ra, Afg'onistonda to'yib ovqatlanmaslik darajasi rekord darajadagi eng yuqori darajaga yetdi, qariyb to'rt million bola jiddiy xavf ostida.
Elif ta'kidladi:
"Yordamni qisqartirish juda katta halokatli. To'rt million och va to'yib ovqatlanmaydigan bolalardan to'rttasidan uchtasini qabul qilmaslikka majburmiz, chunki bizda byudjet yo'q."
Uning qo'shimcha qilishicha, mamlakat aholisining qariyb uchdan ikki qismi o'tkir yoki jiddiy to'yib ovqatlanmaslikdan aziyat chekmoqda, bu esa davom etayotgan oziq-ovqat inqirozidan dalolat beradi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Afg'onistondagi keng tarqalgan ocharchilikning murakkab sabablari bor. Asosiy omillar qatoriga xalqaro yordamning kamayishi, iqtisodiy qiyinchiliklar, yuqori ishsizlik va past daromadlar kiradi.
Iqlim o'zgarishi, davom etayotgan qurg'oqchilik, ish o'rinlarining yetishmasligi va qo'shni mamlakatlardan qochqinlarning ommaviy ravishda qaytishi gumanitar vaziyatga qo'shimcha bosim o'tkazmoqda.