Jismoniy tarbiya institutida Milliy armiya kuni bayrami – ИА Караван Инфо
Jismoniy tarbiya institutida Milliy armiya kuni bayrami
Dushanbe, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi. 2026-yil 17-fevral kuni Tojikiston Respublikasi Saidmo'min Rahimov nomidagi Jismoniy tarbiya institutida Tojikiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 33 yilligiga bag'ishlangan yuqori darajadagi marosim bo'lib o'tdi. Bayram harbiylarning mustaqillik va milliy xavfsizlikni himoya qilishdagi xizmatlarini e'tirof etish ramzi bo'lib, g'urur va vatanparvarlik muhitida o'tdi.
Tadbirning rasmiy qismida Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Yoshlar va sport qo'mitasi raisi Gulahmadzoda Zufikor Ahmad, Tojikiston Respublikasi mudofaa vaziri o'rinbosari Rahimzoda Muzaffar Anvar, institut rahbariyati, hukumat vakillari, professor-o'qituvchilar, talabalar va keng yoshlar ishtirok etishdi. Yig'ilganlar tantanali muhitni va shu bilan birga Vatanga samimiy hurmat va sadoqatni ta'kidladilar.
Nutqlar davomida Tojikiston Respublikasi Qurolli Kuchlari davlatchilikning eng muhim elementi sifatida mustaqillik yutuqlarini himoya qilish, milliy xavfsizlik, siyosiy barqarorlik va mamlakat hududiy yaxlitligini ta'minlashda muhim rol o'ynashi ta'kidlandi.
Shuningdek, yosh avlodni vatanparvarlik, Vatanga sadoqat, milliy qadriyatlarga hurmat va mamlakat chegaralarini himoya qilishga tayyorlik ruhida tarbiyalash muhimligiga ham urg'u berildi. Bu sohalar davlat yoshlar siyosatida ustuvor yo'nalish hisoblanadi.
Tadbir bayramona va ilhomlantiruvchi muhit yaratgan vatanparvarlik madaniy dasturi bilan yakunlandi. Ishtirokchilar musiqiy va sport chiqishlaridan, shuningdek, teatrlashtirilgan sahna ko'rinishlaridan zavqlanishdi, bu esa birlik va harbiy xizmatdan faxrlanish tuyg'usini uyg'otdi.
Tadbir davomida bir qator harbiy xizmatchilar, sportchilar va faol yoshlarga harbiy-vatanparvarlik tarbiyasini mustahkamlash, sportni rivojlantirish va milliy qadriyatlarni targ'ib qilishga qo'shgan ulkan hissasi uchun minnatdorchilik xati va sovg'alar topshirildi.
Tadbir bayramona muhitda, kuchli vatanparvarlik va Tojikiston Respublikasi Qurolli Kuchlariga bo'lgan faxr tuyg'usi bilan yakunlandi. Ishtirokchilar ijobiy taassurotlar va ilhom bilan qaytishdi, chunki bunday tadbirlar nafaqat vatanparvarlik ruhini mustahkamlaydi, balki yoshlarda mas'uliyat hissini va davlat va xalqni himoya qilishga tayyorlikni ham singdiradi.