Dushanbe, 2026-yil 19-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Yaqinda Konibodomda rivojlanish nogironligi bo'lgan bolalar uchun erta aralashuv bo'limi ochildi va u birlamchi tibbiy yordam muassasasi tarkibida faoliyat yuritadi. Ushbu markaz oilalar va bolalar uchun maxsus qo'llab-quvvatlash maydonini yaratadi, u yerda ular professional yordam, konsultatsiya, qo'llab-quvvatlash va psixologik yo'l-yo'riq olishlari mumkin.
Markazda bolalar o'z qobiliyatlarini va har tomonlama – intellektual, hissiy va jismoniy jihatdan rivojlantirishga yordam beradigan ixtisoslashtirilgan ta'lim va terapevtik dasturlarda qatnashadilar.
Markaz mutaxassislari har bir bolaga individual e'tibor qaratadilar va xalqaro tajribaga asoslanib, UNICEF va Muzaffar xayriya jamg'armasining ilg'or dasturlarini qo'llaydilar.
Ushbu markazning ochilishi Tojikiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash va ijtimoiy taʼminot vazirligi, Muzaffar xayriya jamgʻarmasi va UNICEFning Tojikistondagi vakolatxonasi oʻrtasidagi yaqin hamkorlik natijasidir. Loyihaning asosiy maqsadi bolalar va ularning oilalariga sogʻlom va mehrli muhitda ulgʻayish imkoniyatini berish bilan birga, har tomonlama rivojlanish va erta davolanish uchun sifatli xizmatlardan foydalanish imkoniyatini yaratishdir.
Departament nafaqat rivojlanish nogironligi bo'lgan bolalarni, balki ularning oilalarini ham qo'llab-quvvatlaydi, ota-onalar farzandlarini tarbiyalash va ularga g'amxo'rlik qilishda faol ishtirok etishlari uchun professional yo'l-yo'riq va yordam ko'rsatadi. Ushbu tashabbus yosh avlod hayotini yaxshilash va barcha bolalar uchun teng imkoniyatlarni ta'minlashga qaratilgan muvaffaqiyatli hukumat va ijtimoiy sheriklikning namunasidir.
Biz bunday tashabbuslar va oilalarning qo'llab-quvvatlashi orqali har bir bola g'amxo'r va hurmatli muhitda rivojlanishi va o'z salohiyatini to'liq namoyon etishi hamda yorqin va farovon kelajak qurish imkoniyatiga ega bo'lishiga ishonamiz.