Markaziy Osiyo vakillari Afgʻoniston bilan barqarorlikning muhimligini taʼkidladilar va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirdilar. – ИА Караван Инфо
Markaziy Osiyo vakillari Afgʻoniston bilan barqarorlikning muhimligini taʼkidladilar va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirdilar.
MARKAZIY OSIYO, 2026-yil 17-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirligi Markaziy Osiyo mamlakatlarining Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakillarining favqulodda yigʻilishini oʻtkazdi.
Uchrashuv aloqa guruhi doirasida bo'lib o'tdi, unda Afg'oniston bilan barqarorlikni ta'minlash va hamkorlikni kengaytirishga alohida e'tibor qaratildi.
Qozogʻiston davlat axborot agentligi Qozogʻiston prezidentining Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakili Yerkin Tukumov Tolibon maʼmuriyati bilan konstruktiv fikr almashish va hamkorlikning amaliy yoʻllarini izlashni qoʻllab-quvvatlaganini xabar qildi.
Uchrashuvda Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekiston vakillari ishtirok etdi. Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Afgʻoniston orqali tranzit va transport yoʻlaklarini kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi.
Bundan tashqari, ishtirokchilar mintaqaviy xavfsizlik masalalarini muhokama qilishdi.
Uchrashuvdan olingan aniq qarorlar tafsilotlari eʼlon qilinmagan boʻlsa-da, vakillar Afgʻonistonda barqarorlik va barqaror rivojlanishni taʼminlash uchun Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirish muhimligini taʼkidladilar.
Ishtirokchilar, shuningdek, mintaqadagi mamlakatlarning ushbu yo'nalishdagi sa'y-harakatlarini yanada muvofiqlashtirishga chaqirdilar.