MDH Parlamentlararo Assambleyasi va Qozogʻiston Parlamentarizm instituti oʻrtasidagi hamkorlik kengaymoqda. – ИА Караван Инфо
MDH Parlamentlararo Assambleyasi va Qozogʻiston Parlamentarizm instituti oʻrtasidagi hamkorlik kengaymoqda.
Ostona, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi . MDH Parlamentlararo Assotsiatsiyasi Kengashi Bosh kotibi Dmitriy Kobitskiy va Parlamentarizm instituti direktori Natalya Pan model qonun ijodkorligi bo'yicha hamkorlik shartnomasini imzoladilar. Marosim MDH Parlamentlararo Assotsiatsiyasi Saylov va referendumlarni monitoring qilish xalqaro institutining 20 yilligiga bag'ishlangan xalqaro konferensiya doirasida bo'lib o'tdi.
Tomonlar birgalikda mavjud qonunchilik masalalari bo'yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish, normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, xalqaro parlament amaliyotini o'rganish, qo'shma loyihalarni amalga oshirish va yangi qonunchilik tashabbuslarini ishlab chiqish niyatida.
2020-yilda Prezident farmoni bilan tashkil etilgan Parlamentarizm instituti Qozog'iston parlamentiga ilmiy va tahliliy yordam ko'rsatadi, muqobil qonun loyihalarini tayyorlaydi va tashabbuslarning ta'sirini baholaydi. MDH Parlamentlararo Assotsiatsiyasi (PPA) bilan hamkorlik institutning qonunchilik sifatini yaxshilash va Qozog'iston tajribasini xalqaro qonunchilik hamjamiyatiga integratsiya qilish imkoniyatlarini mustahkamlaydi.