Dushanbe, 2026-yil 20-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston 2025-yilda birinchi marta sof tashqi kreditor maqomiga o'tadi. Bu haqda S&P Global Ratings xalqaro reyting agentligining yangi hisobotida aytilgan bo'lib, unda mamlakatning tashqi makroiqtisodiy ko'rsatkichlarining sezilarli darajada mustahkamlangani qayd etilgan.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yil oxiriga kelib, Tojikistonning xalqaro zaxiralari 6,4 milliard dollarga yetdi, bu YaIMning 36 foiziga teng. Taqqoslash uchun, o'tgan yili bu ko'rsatkich 4,4 milliard dollarni yoki YaIMning 31 foizini tashkil etgan edi. Shunday qilib, mamlakat o'tgan yil davomida oltin-valyuta aktivlarini sezilarli darajada oshirdi.
Xalqaro zaxiralar – bu markaziy bank tomonidan saqlanadigan valyuta aktivlari va oltin. Ular tashqi qarzlarni to'lash, importni moliyalashtirish va milliy valyutani qo'llab-quvvatlash uchun ishlatiladi.
S&P zaxiralar o'sishining asosiy omillaridan biri sifatida mehnat migrantlaridan pul o'tkazmalarining keskin o'sishini ta'kidlamoqda. 2025-yilning dastlabki to'qqiz oyida ularning hajmi o'tgan yilga nisbatan 47 foizga o'sdi. Umuman olganda, pul o'tkazmalari YaIMning 60 foiziga yetdi, bu esa mamlakatga ketma-ket oltinchi marta joriy hisob profitsitini saqlab qolish imkonini berdi — 2025-yil oxiriga kelib YaIMning taxminan 14 foizi.
Joriy hisob mamlakatning valyuta tushumlari (eksport, xizmatlar, transfertlar, daromadlar) va chet eldagi to'lovlari (import, qarzlarni to'lash) o'rtasidagi farqni aks ettiradi. Profitsit tushumlar xarajatlardan oshib ketishini anglatadi.
Qo'shimcha omil jahon oltin bozoridagi ijobiy vaziyatning saqlanib qolishi bo'ldi. Sharhda Tojikiston Milliy banki mahalliy ishlab chiqaruvchilardan metall sotib olish orqali oltin zaxiralarini faol ravishda oshirgani ta'kidlangan. Jahon oltin narxlarining ko'tarilishi xalqaro zaxiralarning umumiy hajmini yanada oshirdi.
Joriy hisob profitsiti va zaxira to'planishi birgalikda iqtisodiyotga birinchi marta "kamtarona sof tashqi kreditor pozitsiyasi"ga o'tish imkonini berdi.
"Sof tashqi kreditor" tushunchasi mamlakatning umumiy tashqi aktivlari (zaxiralar, oltin va norezidentlarga qo'yilgan boshqa talablar) uning tashqi majburiyatlaridan – davlat va xususiy tashqi qarzlaridan oshib ketishini anglatadi. Boshqacha qilib aytganda, umumiy hisobda, mamlakat endi unga bog'liq bo'lganidan ko'ra ko'proq "tashqi dunyoga qarz beradi".
Bu Tojikiston iqtisodiyoti uchun muhim bosqich: ko'p yillar davomida mamlakat an'anaviy ravishda sof xorijiy qarz oluvchi sifatida qabul qilingan.
Shu bilan birga, S&P Global Ratings iqtisodiyotning tarkibiy jihatdan zaifligicha qolishini ta'kidlaydi. Pul o'tkazmalariga yuqori darajada bog'liqlik, ularning katta qismi Rossiya va boshqa MDH mamlakatlaridan keladi, tashqi zarbalarga nisbatan zaiflikni saqlab qolmoqda. Shuningdek, doimiy savdo defitsiti va importga yuqori darajada bog'liqlik qayd etilgan.
Shunga qaramay, agentlikning hisob-kitoblariga ko'ra, tashqi ko'rsatkichlarning hozirgi yaxshilanishi mamlakatning tashqi inqirozlarga nisbatan zaifligini kamaytiradi. Joriy hisob profitsiti 2026-yilda YaIMning taxminan 5% darajasida qolishi kutilmoqda, shundan so'ng pul o'tkazmalarining kamayishi va importning yuqori darajada davom etishi sharoitida asta-sekin o'rtacha taqchillikka qaytish mumkin.
Sof xorijiy kreditor maqomiga o'tish makroiqtisodiy ko'rsatkichdir, ammo uning oqibatlarini kundalik hayotda ham sezish mumkin.
Aholi uchun bu, birinchi navbatda, valyuta barqarorligi omilidir. Zaxiralarning o'sishi davlatning valyuta kursining keskin o'zgarishini yumshatish qobiliyatini oshiradi, import qilinadigan tovarlar narxlarining ko'tarilishi va inflyatsiyaning keskin o'sishi xavfini kamaytiradi.
Bundan tashqari, katta miqdordagi xorijiy valyutani tejash o'ziga xos moliyaviy "xavfsizlik yostig'ini" yaratadi. Bu global iqtisodiy vaziyat yomonlashgan taqdirda ham tashqi qarzlarni to'lash va importni moliyalashtirishni osonlashtiradi.
Biznes uchun kuchli tashqi mavqe yanada bashorat qilinadigan valyuta muhitini anglatadi. Import va xalqaro shartnomalar bilan ishlaydigan kompaniyalar ko'proq hisob-kitob barqarorligiga va valyuta xavflarining kamayishiga ega.
Nihoyat, makroiqtisodiy ko'rsatkichlarning yaxshilanishi investorlarning ishonchini oshiradi va tashqi moliyalashtirishga kirishni osonlashtiradi.
Shunday qilib, Tojikistonning sof tashqi kreditor maqomiga o'tishi mamlakat moliyaviy barqarorligi uchun ijobiy belgidir. Biroq, bu yutuqning barqarorligi to'g'ridan-to'g'ri yuqori pul o'tkazmalari hajmini saqlab qolish, qulay tashqi muhit va xalqaro zaxiralarning doimiy o'sishiga bog'liq.