Dushanbe, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston Respublikasi Energetika va suv resurslari vazirligi jamoatchilikka shu yilning 18-fevral holatiga ko'ra, tungi elektr ta'minoti cheklovlari to'liq bekor qilinganini ma'lum qiladi.
Shu munosabat bilan Tojikiston aholisiga energiya tizimining barqarorligini saqlab qolish uchun elektr energiyasidan samarali va tejamkor foydalanish tavsiya etiladi. Energetika vazirligi ortiqcha yuklanishning oldini olish va tarmoqning uzluksiz ishlashini ta'minlash uchun elektr energiyasidan oqilona foydalanish muhimligini ta'kidladi.
Shuningdek, Vaxsh daryosiga suv oqimining ko'payishi va Vaxsh daryosi gidroelektr stansiyalarida elektr energiyasi ishlab chiqarishning o'sishi bilan aholi cheksiz elektr energiyasidan foydalanishlari mumkinligi haqida xabar berilgan.