MARKAZIY OSIYO, 2026-yil 15-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Oʻzbekistonning AQShdagi sobiq elchisi va Oʻzbekiston Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti direktori Javlon Vahobov Oʻzbekiston va Afgʻoniston oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarning muhim ustuniga aylanganini va hozirda Oʻzbekistonda Afgʻoniston kapitali bilan tashkil etilgan 636 ta kompaniya faoliyat yuritayotganini taʼkidladi.
Vaxabov bu bayonotlarni Kobulga tashrifi chog'ida aytdi. Safar davomida u afg'on tadbirkorlari bilan ikki mamlakat o'rtasidagi savdo va investitsiyalarni mustahkamlash bo'yicha uchrashuvlar va muzokaralar o'tkazdi.
Vaxabov ijtimoiy tarmoqlarda ushbu uchrashuvlarda chegara savdosidagi mavjud muammolar va foydalanilmagan imkoniyatlar muhokama qilinganini yozdi.
Uning so'zlariga ko'ra, hozirda O'zbekistonda afg'on kapitali ishtirokida tashkil etilgan 636 ta kompaniya faoliyat yuritmoqda, ulardan 562 tasi to'liq afg'on egalariga tegishli.
Uning qo'shimcha qilishicha, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish, to'qimachilik sanoati va turizm sohalarida qo'shma loyihalar amalga oshirilmoqda, bu esa ikki mamlakat xususiy sektori o'rtasidagi hamkorlikning tobora rivojlanib borayotganidan dalolat beradi.