Oila maktabning poydevori sifatida: Xuroson ota-onalar bilan muloqot qilishning yangi modelini ishlab chiqmoqda – ИА Караван Инфо
Oila maktabning poydevori sifatida: Xuroson ota-onalar bilan muloqot qilishning yangi modelini ishlab chiqmoqda
Dushanbe, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Ta'lim sifati ijtimoiy rivojlanishning asosiy ko'rsatkichiga aylanib borayotgan bir sharoitda, bolaning shaxsini shakllantirishda oilaning roli ayniqsa muhimdir.
Aynan shu tushuncha bilan Surxqal'a jamoatidagi 25-sonli o'rta maktabda Xuroson tumanidagi ixtisoslashgan tuzilmalar tomonidan "Maktabdan maktabgacha" usuli yordamida ijtimoiy rivojlanish va jamoatchilik bilan aloqalar bo'yicha qo'shma rejani amalga oshirish doirasida ota-onalar bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Xuroson Surizoda tumani rahbari Nosir Murod yig'ilishda ishtirok etdi va nutq so'zladi. Muhokama ta'lim sifati va ta'lim muhiti, shuningdek, maktablar va oilalar o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash zarurligiga qaratildi.
Uchrashuvda oʻquvchilarning bilim darajasi va sifatini oshirish bevosita darslarga muntazam qatnashish va ota-onalarning faol ishtirokiga bogʻliqligi taʼkidlandi. Badiiy adabiyotga qiziqishni oshirish va oʻqish madaniyatini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Raqamli davrda kitoblar yosh avlodning dunyoqarashi, tanqidiy fikrlashi va ma'naviy yetukligini shakllantirish vositasi bo'lib qolayotgani ta'kidlandi.
Alohida kun tartibidagi masala ta'lim muhitida intizom, tenglik va mas'uliyatning muhim elementi sifatida maktab formasiga majburiy rioya qilish edi. Yagona kiyim kodi nafaqat tashqi standart, balki maktabning umumiy madaniyati va belgilangan tartibga hurmatning bir qismi ekanligi ta'kidlandi.
Muhokama davomida Tinchlik va Milliy Birlik asoschisi – Millat yetakchisi, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon oʻzining soʻnggi Murojaatnomasida ota-onalar va oʻqituvchilarga yoshlarni oʻz-oʻzini anglash, milliy oʻzlikni anglash, vatanparvarlik va Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalashdagi yuksak masʼuliyatlarini anglash vazifasini yuklagani taʼkidlandi.
Ushbu ko'rsatmalar shunchaki deklaratsiyalar emas, balki amaliy harakatlar dasturi ekanligi, uni amalga oshirish oiladan boshlanishi ta'kidlandi. Maktablar yakka holda harakat qila olmaydi: ularning samaradorligi o'qituvchilar, ota-onalar va umuman jamiyatning muvofiqlashtirilgan sa'y-harakatlari bilan belgilanadi.
Xuroson tumanida joriy etilgan "Maktabdan maktabgacha" usuli jamoatchilik bilan muloqotni mustahkamlash va eng yaxshi ta'lim amaliyotlarini almashish mexanizmi sifatida qaraladi. Uchrashuv ota-onalar bilan ochiq muloqot o'zaro tushunish muhitini va farzandlarining kelajagi uchun umumiy mas'uliyatni shakllantirishini ko'rsatdi.
Inson kapitali sifatiga talab ortib borayotganligi sababli, ta'lim masalasi maktab devorlaridan tashqariga chiqib, milliy tashvishga aylanib bormoqda. Va bu oiladan boshlanadi.