Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 14-fevral kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti, Millat yetakchisi Imomali Rahmon Osiyo infratuzilma investitsiya banki (AIIB) prezidenti Zou Jiayi xonim bilan rasmiy uchrashuv o'tkazdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va mamlakat infratuzilma sektorini yanada rivojlantirishning strategik yo'nalishlarini muhokama qilishdi. Uchrashuv davomida Tojikiston Prezidenti AIIBning ustuvor ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirishdagi rolini yuqori baholadi va bank rahbariyatiga faol qo'llab-quvvatlagani uchun minnatdorchilik bildirdi.
AIIB mamlakatning asosiy xalqaro hamkori bo'lib, zamonaviy energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirishni, shuningdek, barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyotni ilgari surishni qo'llab-quvvatlaydi. Mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarga alohida e'tibor qaratiladi: Rog'un GES (GES) qurilishi va Nurek GES (GES)ni modernizatsiya qilish nafaqat Tojikistonning energetika mustaqilligini mustahkamlaydi, balki qo'shni mamlakatlarga elektr energiyasi eksporti uchun imkoniyatlar yaratadi, Markaziy Osiyoda energetika integratsiyasini kuchaytiradi.
Tomonlar quyidagi sohalarda qoʻshma ishlarni kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi:
- Energiya va ishlab chiqarish samaradorligini oshirish;
- Transport va shahar infratuzilmasi;
- Suv resurslarini boshqarish va iqlim o'zgarishiga moslashish;
- Energiya samaradorligini oshirish uchun aqlli texnologiyalarni raqamlashtirish va joriy etish.
Uzoq muddatli moliyalashtirish, loyihalarni amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirish va mamlakat infratuzilmasining barqaror rivojlanishi uchun zamin yaratadigan institutsional salohiyatni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi.
AIIB bilan strategik hamkorlikni mustahkamlash mintaqaviy ahamiyatga ham ega. Gidroenergetika va transport loyihalarini samarali amalga oshirish Markaziy Osiyo uchun yangi iqtisodiy imkoniyatlar yaratadi, transchegaraviy energiya ta'minoti va savdo tarmoqlarini rivojlantirishni rag'batlantiradi hamda barqaror va yashil o'sishning global kun tartibiga hissa qo'shadi.
Tojikiston Prezidenti va AIIB rahbari uzoq muddatli va oʻzaro manfaatli munosabatlarni mustahkamlashga sodiq ekanliklarini taʼkidlab, erishilgan kelishuvlar strategik sheriklikni rivojlantirishga, Tojikiston iqtisodiyotining barqarorligini oshirishga va keng koʻlamli infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga yangi turtki berishini taʼkidladilar.