Pavlodar, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Xitoydan bir guruh talabalar qozoq va rus tillarini o'rganish uchun Pavlodardagi Innovatsion Yevrosiyo universitetiga kelishdi. Amaliyot besh oy davom etadi.
Sianlik uch talaba Xijing universitetining xitoy filologiyasi mutaxassisligi bo'yicha InEUda o'qish va amaliyotni yakunlaydi. Ishtirokchilardan biri to'rtinchi kurs talabasi, qolgan ikkitasi esa ikkinchi va uchinchi kurs talabalari.
Talabalar universitet yotoqxonasida joylashgan va allaqachon o'qishni boshlashgan. Ularning aytishicha, Qozog'istondagi til amaliyoti ularning kasbiy rivojlanishida muhim qadam va Markaziy Osiyo madaniyatini chuqurroq tushunish imkoniyatidir.
InEU xitoylik talabalarning kelishi universitetlar o'rtasidagi xalqaro hamkorlikning mustahkamlanishini tasdiqlayotganini ta'kidladi. Almashinuv dasturi til ko'nikmalarini oshirish, madaniyatlararo muloqotni kengaytirish va ikki mamlakat yoshlari o'rtasida do'stona munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan.
Besh oy davomida talabalar qozoq va rus tillarida darslarda qatnashadilar, madaniy va ma'rifiy tadbirlarda ishtirok etadilar hamda Qozog'iston tarixi va an'analari haqida bilib oladilar.
Universitet bunday tashabbuslar xalqaro akademik mobillikni rivojlantirishga va Qozogʻiston taʼlimining jozibadorligini oshirishga hissa qoʻshishini taʼkidladi.