Pokiston va Rossiya Afg'oniston bo'yicha maslahatlashuvlar o'tkazdi – ИА Караван Инфо
Pokiston va Rossiya Afg'oniston bo'yicha maslahatlashuvlar o'tkazdi
AFG'ONISTON, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Pokistonning Afg'oniston bo'yicha maxsus vakili Muhammad Sodiq Rossiyaning Pokistondagi elchisi bilan uchrashdi va ikki tomon Afg'onistondagi vaziyatni muhokama qilishdi.
Uning so'zlariga ko'ra, uchrashuv ishtirokchilari o'zaro manfaatli masalalar, jumladan, mintaqada joylashgan terroristik guruhlar faoliyati bilan bog'liq tahdidlar bo'yicha fikr almashishdi.
Mintaqaviy xavfsizlik masalalari va umumiy tashvishlarni hal qilish bo'yicha diplomatik sa'y-harakatlar ham muhokama qilindi.
Sodiq so'nggi oylarda turli mamlakatlar diplomatlari bilan terrorizm masalalari bo'yicha bir qator uchrashuvlar o'tkazganini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, Islomobod o'z pozitsiyasini xalqaro hamjamiyatga yetkazish uchun diplomatik sa'y-harakatlar qilmoqda va bu sa'y-harakatlar samarali deb hisoblaydi.
Shu bilan birga, Kobul rasmiylari, xalqaro miqyosda tan olinmaganligi va Pokiston tomonining mamlakatda terrorchi guruhlar borligi haqidagi izchil bayonotlari fonida, bu yo'nalishda sezilarli yutuqlarga erisha olmadilar.