Ostona, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻistonda "Adolatli va progressiv Qozogʻistonning xalq Konstitutsiyasi uchun!" umumxalq koalitsiyasi tuzildi. Uning tarkibiga beshta yetakchi siyosiy partiya va 300 dan ortiq jamoat tashkilotlari vakillari kiradi. Ishtirokchilar Yangi Konstitutsiya loyihasi mamlakatning strategik yoʻnalishiga mos kelishini va siyosiy tizimni modernizatsiya qilishga qaratilganligini taʼkidladilar.
Majlis raisi Yerlan Koshanov ushbu hujjat keng ko'lamli islohotlarning cho'qqisi ekanligini va jamiyat talablarini aks ettirishini ta'kidladi. Uning ta'kidlashicha, davlatning ustuvor vazifasi insonlar, ularning huquqlari va imkoniyatlari, eng muhim resurs esa bilimli yoshlardir.
Davlat maslahatchisi Yerlan Karin yangi Konstitutsiya mamlakat taraqqiyotiga turtki bo'lishini, bilim, innovatsiya va texnologik taraqqiyotga qaratilganligini ta'kidladi. Koalitsiya a'zolari tez orada referendumga tayyorgarlik doirasida hududlarda, jumladan, ishchi kuchi va chekka hududlar aholisi bilan uchrashuvlar o'tkazishni boshlaydilar.
Uchrashuvda shuningdek, Auyl partiyasi raisi Serik Egizbayev, Qozogʻistonning “Aq Jol” demokratik partiyasi rahbari Azat Peruashev, “Respublika” partiyasi raisi Aydarbek Xodjanazarov, Majlisdagi Qozogʻiston Xalq partiyasi fraksiyasining rahbari Magerram Magerramov, Majlis deputatlari va AMANAT partiyasi fraksiyasining aʼzolari Yerlan Sairov, Unzila Shapak va Sergey Ponomarev nutq soʻzladilar.