Qozogʻiston hududlari shaxsiy maʼlumotlarni himoya qilish ustidan nazoratni kuchaytirdi. – ИА Караван Инфо
Qozogʻiston hududlari shaxsiy maʼlumotlarni himoya qilish ustidan nazoratni kuchaytirdi.
Ostona, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston hududlarida shaxsiy maʼlumotlarni himoya qilish ustidan davlat nazorati kuchaytirilmoqda. Axborot xavfsizligi qoʻmitasi barcha 20 ta viloyat va respublika ahamiyatiga ega shaharlar vakillari uchun oʻquv seminari oʻtkazdi.
Shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish sohasida tekshiruvlar o'tkazishning ayrim funktsiyalari mintaqaviy darajaga o'tkazildi. Bu qoidabuzarliklarga tezroq javob berish va mahalliy nazoratni kuchaytirish imkonini beradi.
Mintaqaviy raqamlashtirish bo'linmalari tekshiruvlar o'tkazish va ma'muriy choralar ko'rish vakolatiga ega. Agar qoidabuzarliklar aniqlansa, ular jinoiy javobgarlikka tortish va jarima solish huquqiga ega.
Shaxsiy ma'lumotlarni to'plash va qayta ishlashdagi qoidabuzarliklar uchun jarimalar, huquqbuzarlikning og'irligiga qarab, 100 dan 2000 AKI miqdorigacha.
Fuqarolarning ma'lumotlarni uchinchi shaxslarga uzatishda shaxsiy javobgarligiga alohida e'tibor qaratildi. Agar xizmatlarni olishda xizmatga aloqador bo'lmagan ma'lumotlar (manzil, IIN) so'ralsa, fuqarolar uni taqdim etishdan bosh tortish huquqiga ega.
Agar maʼlumotlar allaqachon uzatilgan boʻlsa, siz shaxsiy maʼlumotlarga kirishni boshqarish xizmatlaridagi eGov portali va eGov mobil ilovasi orqali rozilikni bekor qilishingiz mumkin.