Jeneva, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston Jenevada boʻlib oʻtgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Yevropa Iqtisodiy Komissiyasining Ichki transport qoʻmitasining yillik sessiyasida nutq soʻzladi. Delegatsiyaga transport vaziri oʻrinbosari Talgat Lastayev boshchilik qildi.
Vazirlar Mahalliy transportning kelajagi uchun innovatsiyalarni rivojlantirish” segmentida Lastayev Qozogʻistonning global taʼminot zanjirlari barqarorligini taʼminlashdagi strategik rolini taʼkidladi. U raqamli transformatsiya va haydovchisiz transport vositalarini joriy etishga eʼtibor qaratib, transport infratuzilmasini rivojlantirishning asosiy natijalarini taqdim etdi.
Sessiya doirasida vitse-vazir BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi ijrochi kotibi o'rinbosari Dmitriy Maryasin bilan uchrashdi. Ular vazirlikning BMT bilan hamkorligi bilan bog'liq dolzarb masalalarni muhokama qilishdi. Shuningdek, ular Xalqaro avtomobil transporti ittifoqi, TRACECA va O'rta yer dengizi kemachilik kompaniyasi (MSC) vakillari bilan uchrashuvlar o'tkazdilar.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq, Yevropa va Shimoliy Amerika mintaqalari oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirishga, shuningdek, ITCning ichki transport sohasidagi hamkorlik uchun global platforma sifatidagi rolini kuchaytirishga sodiqliklarini bildirdilar.