Ostona, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi . 2025-yilda Qozogʻiston kompaniyalari Eron, Vengriya, Afgʻoniston, Xitoy, Malayziya, Oʻzbekiston, Belarus va Pokistonga savdo-iqtisodiy missiyalar oʻtkazgandan soʻng 477,8 million dollarlik eksport shartnomalarini tuzdilar. Bu haqda Savdo va integratsiya vazirligi xabar berdi.
Missiyalarda 300 dan ortiq Qozogʻiston kompaniyalari ishtirok etdi. 109 ta kompaniya uchun eksportchi xarajatlari 6,26 milliard tenge miqdorida qoplandi.
Vazirlik tashqi infratuzilmani rivojlantirmoqda: Uz-Qaztrade va Qaztrade ofislari Tojikiston, Dubay, Termen, Budapesht, Tehron, Urumchi va Nanjingda joylashgan. Qozogʻiston sakkizta yirik xalqaro koʻrgazmalarda, jumladan, Gulfood, China Import Expo va Berlindagi Green Week koʻrgazmalarida ishtirok etdi.
Eksport kredit agentligi orqali eksportchilarga moliyaviy yordam 653,7 milliard tengega yetdi — bu 2024 yildagi koʻrsatkichdan deyarli ikki baravar koʻp. Savdo va eksportdan oldingi moliyalashtirish jami 92,2 milliard tengeni tashkil etdi, 121 ta eksportchi qoʻllab-quvvatlandi.
Qozogʻiston imtiyozli savdo shartnomalari tarmogʻini kengaytirdi. YeOII va BAA oʻrtasida iqtisodiy sheriklik shartnomasi, Moʻgʻuliston bilan vaqtinchalik savdo shartnomasi va Indoneziya bilan erkin savdo shartnomasi imzolandi.
Savdo vaziri Arman Shakkaliyev ushbu keng qamrovli ish Qozog'iston eksportining o'sishi uchun barqaror poydevor yaratishini, ishlab chiqaruvchilarning xalqaro bozorlardagi mavqeini mustahkamlashini va mamlakatning raqobatbardoshligini oshirishini ta'kidladi.