Qozogʻiston Madaniyat vazirligi madaniyat va axborot sohasini modernizatsiya qilish yoʻnalishlarini belgilab berdi – ИА Караван Инфо
Qozogʻiston Madaniyat vazirligi madaniyat va axborot sohasini modernizatsiya qilish yoʻnalishlarini belgilab berdi
Ostona, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Ostonada Madaniyat va axborot vazirligi hay'atining kengaytirilgan yig'ilishi bo'lib o'tdi, unga Bosh vazir o'rinbosari va vazir Aida Balayeva raislik qildi. Ishtirokchilar 2025-yil yakunlarini sarhisob qilishdi va kelgusi davr uchun ustuvor vazifalarni belgilab olishdi.
Aida Balayeva Konstitutsiyaga kiritilgan asosiy oʻzgarishlarni taʼkidladi, ularda birinchi marta milliy madaniyatni qoʻllab-quvvatlash va tarixiy va madaniy merosni konstitutsiyaviy darajada saqlash mustahkamlangan. Yangi Konstitutsiya loyihasi soʻz erkinligini kafolatlaydi va raqamli muhitda fuqarolarning huquqlarini himoya qiluvchi qoida joriy etildi.
Vazir vazirlikning barcha sohalarida raqamlashtirish va sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etishga alohida e'tibor qaratdi. U yagona, keng qamrovli raqamli rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Ishtirokchilar madaniyat, ijodiy sanoat, axborot siyosati, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish hamda davlat yoshlar va oila siyosatini amalga oshirish masalalarini muhokama qilishdi.
Aida Balayeva hamkasblariga ishlari uchun minnatdorchilik bildirdi va har bir sohada faol harakat qilishga chaqirdi. U ularga idoralararo muvofiqlashtirishni kuchaytirish va belgilangan vazifalarning yuqori sifatli bajarilishini ta'minlash bo'yicha ko'rsatmalar berdi.