Qozogʻiston va Pokiston Afgʻoniston barqarorligini mintaqaviy hamkorlikning asosiy sharti sifatida belgilab oldilar. – ИА Караван Инфо
Qozogʻiston va Pokiston Afgʻoniston barqarorligini mintaqaviy hamkorlikning asosiy sharti sifatida belgilab oldilar.
MARKAZIY OSIYO, 2026-yil 5-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Qozogʻiston va Pokiston qoʻshma bayonotida Afgʻonistondagi barqarorlik va xavfsizlik mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini taʼkidladilar.
Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayevning Islomobodga tashrifidan soʻng eʼlon qilingan hujjatda ikki mamlakat rahbarlari mintaqaviy tranzit va transport yoʻlaklarini rivojlantirishga boʻlgan qatʼiy siyosiy majburiyatlarini yana bir bor tasdiqlaganliklari taʼkidlangan.
Shuningdek, Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasida Transafgʻon temir yoʻli loyihasini amaliy amalga oshirishni boshlash boʻyicha kelishuvga erishilgani haqida xabar berildi.
Qoʻshma bayonotga koʻra, Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif va Qozogʻiston Prezidenti koʻp tomonlama xalqaro transport yoʻlaklarini, jumladan, Transafgʻon yoʻnalishi orqali, shuningdek, Qozogʻiston-Qirgʻiziston-Xitoy-Pokiston yoʻnalishi boʻylab yanada mustahkamlashni qoʻllab-quvvatlashlarini bildirishdi.
Shahboz Sharif Prezident Toqayevning Markaziy va Janubiy Osiyoni Trans-Afgʻon temir yoʻl yoʻlagi orqali bogʻlash tashabbusini yuqori baholadi.
Pokiston hukumati bayonotida aytilishicha, tomonlar muzokaralar davomida Afgʻonistondagi vaziyatni ham muhokama qilishgan. Ikki yetakchi mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun ushbu mamlakatda tinchlik va barqarorlik juda muhimligini taʼkidladilar.
Hujjatda Afgʻonistonning mintaqaviy iqtisodiy jarayonlar va infratuzilma loyihalariga aloqadorlik sohasida qoʻshilishi nafaqat afgʻon xalqi, balki butun mintaqa manfaatlariga mos kelishi, barqaror rivojlanish va uzoq muddatli barqarorlikka hissa qoʻshishi taʼkidlangan.
Shahboz Sharif shuningdek, Pokiston Qozogʻistonga oʻzining tranzit infratuzilmasi va dengiz portlaridan toʻliq foydalanish imkonini berganini taʼkidladi.
Pokiston Bosh vaziri ikki mamlakat o'rtasida energetika sohasida hamkorlik qilish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini va birgalikda ishlash o'zaro manfaatlar keltirishini qo'shimcha qildi.
Bundan tashqari, uning so'zlariga ko'ra, madaniyat va axborot sohalarida ham katta salohiyat mavjud bo'lib, bu yerda tomonlar kelajakda muhim qo'shma loyihalarni amalga oshirishlari mumkin bo'ladi.
Surat: Akorda matbuot xizmati
error: