Bishkek, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev Bishkekka rasmiy tashrifi davomida Qirgʻiziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev bilan uchrashdi. Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning keng koʻlamli masalalarini muhokama qilishdi.
Kosherbaev davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilganini taʼkidladi.
"Biz abadiy do'stlik va yaxshi qo'shnichilik ruhida hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish uchun barcha sa'y-harakatlarni amalga oshirish niyatidamiz", deb ta'kidladi u.
Mamlakatlar o'rtasidagi o'zaro savdo hajmi 2 milliard dollarga yetdi. Tomonlar bu ko'rsatkichni 3 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilib qo'yishdi. Bunga savdoni diversifikatsiya qilish, mintaqalararo aloqalarni rivojlantirish va yangi qo'shma loyihalarni, jumladan, transchegaraviy sanoat savdosi va logistika kompleksini yaratish orqali erishish mumkin bo'ladi.
So'nggi 20 yil ichida Qozog'iston kompaniyalari Qirg'iziston iqtisodiyotiga 1,4 milliard dollar sarmoya kiritdi. Tomonlar energetika, transport, logistika va qishloq xo'jaligi sohalarida investitsiya hamkorligini kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Madaniy va gumanitar aloqalarga alohida e'tibor qaratildi. O'tgan yili Qirg'izistonda Qozoq kinosi kunlari va 3-yoshlar forumi, shu yilning yanvar oyida esa Ostonada Qirg'iz kinosi kunlari bo'lib o'tdi.
Vazirlar dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalarni muhokama qilishdi. Ular BMT doirasidagi hamkorlikka sodiqliklarini va ikki mamlakatning xalqaro tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashlarini yana bir bor tasdiqladilar.