Ostona, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirligida Shvetsiya Qirolligi bilan siyosiy maslahatlashuvlarning beshinchi bosqichi boʻlib oʻtdi. Qozogʻiston delegatsiyasiga vazir oʻrinbosari Arman Isetov, Shvetsiya delegatsiyasiga esa Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligining siyosiy ishlar boʻyicha bosh direktori Torbjörn Solström boshchilik qildi.
Tomonlar siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish hamda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qilishdi.
Qozogʻistonning Yevropa Ittifoqi bilan sherikligini yanada chuqurlashtirishga, jumladan, Qozogʻiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimni amalga oshirish orqali qiziqish tasdiqlandi. Xalqaro tashkilotlar doirasidagi oʻzaro hamkorlik masalalari va mintaqaviy va global kun tartibining asosiy jihatlari boʻyicha fikr almashildi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning progressiv xususiyatini ta'kidladilar va uni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Qozogʻiston Respublikasi Moliya vazirligi maʼlumotlariga koʻra, Qozogʻiston va Shvetsiya oʻrtasidagi savdo aylanmasi 2025-yilda 361,6 million dollarni (10,4 foizga oʻsish) tashkil etdi. Eksport 75,9 million dollarni, import esa 285,6 million dollarni tashkil etdi. 2005-yildan 2025-yilgacha Shvetsiyadan Qozogʻistonga toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarning yalpi oqimi 690 million dollardan oshdi.