Almati, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Al-Farobiy nomidagi Qozogʻiston milliy universitetida Qozogʻiston-Singapur kvant texnologiyalari markazi ochildi. Loyiha texnologik hamkorlar ASTRASEC PTE. LTD (Singapur) va Qubitera LLP bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
Markaz Qozogʻistonda milliy kvant ekosistemasini rivojlantirish uchun poydevor boʻlishni maqsad qilgan. Uning faoliyati fundamental va amaliy tadqiqotlar, keyingi avlod kadrlarini tayyorlash, kvant xavfsizligini taʼminlash boʻyicha aloqalarni rivojlantirish va ilgʻor xalqaro amaliyotlarni oʻtkazishga qaratilgan.
Birinchi bosqich kvant kriptografiyasi va kvant aloqasi laboratoriyasini ishga tushirishni o'z ichiga oldi. U zamonaviy fotonik tizimlar va o'quv va eksperimental infratuzilma bilan jihozlangan.
Fan va oliy taʼlim vaziri Sayasat Nurbek tadbir ishtirokchilarini tabrikladi.
“Dunyo kvant inqilobi arafasida turibdi. Anʼanaviy texnologiyalar asosida ishlaydigan zamonaviy raqamli tizimlarning salohiyati eng yuqori choʻqqisiga chiqdi. Markazning tashkil etilishi ilm-fan va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar ochadi”, dedi vazir.
QozNU rektori Janseit Tuymebayev fan va biznesni integratsiyalashning strategik ahamiyatini ta'kidladi. Uning ta'kidlashicha, markazning tashkil etilishi universitetni jahon darajasidagi tadqiqot universitetiga aylantirish strategiyasini amalga oshirishda muhim qadamdir.
ASTRASEC PTE. LTD direktorlar kengashi raisi Chjan Yingxua kvant tadqiqotlarini rivojlantirish Qozogʻiston uchun strategik zarurat ekanligini taʼkidladi.
"Kvant aloqasi asosiy ustuvor vazifaga aylanib bormoqda: u davlatning raqamli barqarorligini ta'minlaydi", dedi u.
Marosimda Mudofaa vazirligining Raqamli aktivlar va ilgʻor texnologiyalar qoʻmitasi raisi Gʻizzat Baytursinov, Energetika vaziri oʻrinbosari Ilyas Nassenuli va Mudofaa vazirligining Raqamlashtirish departamenti direktori Serik Bojgulov ham ishtirok etdi.
Ochilish marosimida “Qozogʻiston-Singapur kvant texnologiyalari markazi milliy kvant ekotizimining oʻsish nuqtasi sifatida” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Ishtirokchilar markazning rivojlanish istiqbollari, kvant kiberxavfsizligi, sanoat hamkorligi va intellektual mulkni himoya qilish masalalarini muhokama qilishdi.