"Vatan himoyachilari": Xo'jand shahar harbiy-sport musobaqalari natijalarini sarhisob qildi – ИА Караван Инфо
"Vatan himoyachilari": Xo'jand shahar harbiy-sport musobaqalari natijalarini sarhisob qildi
Dushanbe, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Xo‘janddagi A.P. Chexov nomidagi maktabda Tojikiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 33 yilligiga bag‘ishlangan "Vatan himoyachilari" harbiy sport musobaqasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir talabalar, o'qituvchilar va jamoat tashkilotlari vakillarini vatanparvarlik ta'limi va avlodlararo uzluksizlik g'oyasi atrofida birlashtirdi.
Tashkilotchilar Xo'jand shahar Yoshlar va sport qo'mitasi, Shahar baynalmilalchi askarlar qo'mitasi va shahar ta'lim boshqarmasi edi. Musobaqa formati sportga ishtiyoq, harbiy tayyorgarlik elementlari va fuqarolik mas'uliyatini tarbiyalashga qaratilgan ta'limiy komponentni birlashtirdi.
Musobaqada shaharning 16 ta maktabidan jamoalar ishtirok etdi. Ishtirokchilar jismoniy kuch, chidamlilik, merganlik va mashq qilish mahoratini namoyish etdilar.
Dastur nafaqat sport mashg'ulotlarini, balki jamoaviy ishni, intizomni va vaqt cheklovlari ostida harakat qilish qobiliyatini ham talab qiladigan bosqichlarni o'z ichiga olgan. Bu fazilatlar an'anaviy ravishda Vatanni himoya qilishga va jamiyatga xizmat qilishga tayyorlikning asosi hisoblanadi.
Musobaqaning Tojikiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining navbatdagi yilligi arafasida o'tkazilishi tadbirga o'ziga xos ramziylik bag'ishladi. Maktab o'quvchilari uchun bu nafaqat o'zini isbotlash imkoniyati, balki armiyaning mamlakat barqarorligi va xavfsizligini ta'minlashdagi ahamiyatini chuqur anglash imkoniyatidir.
Maktablardagi harbiy sport o'yinlari vatanparvarlik ta'lim tizimining muhim qismiga aylanib bormoqda, yoshlarda burch hissini, harbiy xizmatga hurmatni va davlat oldidagi tarixiy mas'uliyatini tushunishni singdirmoqda.
Surat: RT GBOU “Xo‘janddagi A.P. Chexov nomidagi o‘rta maktab”