Rossiya va Tojikiston mehnat migratsiyasini soddalashtirmoqda: endi Dushanbeda tibbiy ko'riklar mavjud. – ИА Караван Инфо
Rossiya va Tojikiston mehnat migratsiyasini soddalashtirmoqda: endi Dushanbeda tibbiy ko'riklar mavjud.
Dushanbe, 2026-yil 17-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Rossiya hukumati Tojikiston bilan tojikistonlik mehnat migrantlariga Rossiyaga borishdan oldin o'z mamlakatlarida tibbiy ko'rikdan o'tishga imkon beruvchi kelishuvni ma'qulladi. Tegishli buyruq Rossiya Federatsiyasining rasmiy huquqiy axborot portalida e'lon qilindi.
“2025-yil 9-oktabrda Dushanbe shahrida imzolangan Rossiya Federatsiyasi va Tojikiston Respublikasi hukumatlari oʻrtasida Rossiyaga ish maqsadida kiruvchi Tojikiston fuqarolarini tibbiy koʻrikdan oʻtkazish toʻgʻrisidagi bitimni tasdiqlash”, deyiladi hujjatda.
Shartnoma endi ratifikatsiya qilish uchun Rossiya Davlat Dumasiga taqdim etildi. Tushuntirish xati mualliflarining so'zlariga ko'ra, uning kuchga kirishi tojikistonlik migrantlarni tibbiy ko'rikdan o'tkazish uchun huquqiy asos yaratadi va ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga hissa qo'shadi.
Yangi protsedura qonuniy ishga joylashish jarayonini soddalashtiradi: migrantlar Rossiyaga kelganidan keyin takroriy tibbiy ko'rikdan ozod qilinadi. Rossiya standartlariga javob beradigan tekshiruv natijalari patentlar, vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnomalar (TRP) va doimiy yashash uchun ruxsatnomalar (PRP) berish uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Hukumatlararo kelishuv Rossiya prezidenti Vladimir Putinning 2025-yil oktyabr oyida Tojikistonga tashrifi davomida imzolangan bo'lib, unda mehnat migratsiyasi va fuqarolar huquqlarini himoya qilish sohasidagi hamkorlikning strategik ahamiyati ta'kidlangan.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ushbu tashabbus nafaqat minglab tojikistonlik migrantlar uchun ishga joylashish jarayonini soddalashtiradi, balki Rossiya migratsiya organlarining ma'muriy yukini ham kamaytiradi. Bundan tashqari, u shaffof tibbiy ko'rik standartlarini yaratadi, qoidabuzarliklar xavfini minimallashtiradi va ikkala tomonning ham ishonchini oshiradi.
Shunday qilib, yangi kelishuv migrantlar va qabul qiluvchi mamlakat manfaatlari bir vaqtning o'zida hisobga olinadigan yanada tuzilgan va xavfsiz migratsiya tizimiga qadamdir.