Rossiyalik olimlar Oʻzbekistonning 2050-yilgacha suv va ekologiya boʻyicha milliy strategiyasi muhokamasida ishtirok etishdi. – ИА Караван Инфо
Rossiyalik olimlar Oʻzbekistonning 2050-yilgacha suv va ekologiya boʻyicha milliy strategiyasi muhokamasida ishtirok etishdi.
Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishi universitetida (Yashil universitet) 2027–2050 yillarga mo'ljallangan suv resurslaridan oqilona foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilish bo'yicha Milliy strategiya taqdim etildi. Hujjatda mamlakatning suvdan foydalanish, ekologiya va iqlim siyosati sohasidagi uzoq muddatli ustuvor yo'nalishlari belgilab berilgan .
Munozarada akademik Vladimir Kvint boshchiligidagi Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti vakillari ishtirok etdi. Atrof-muhit masalalari bo'yicha Prezident maslahatchisi va Ekologiya va iqlim o'zgarishi bo'yicha milliy qo'mita raisi Aziz Abduhakimov ham ishtirok etdi.
Rivojlanishning birinchi bosqichida strategiya metodologiyasi taqdim etiladi: global va mintaqaviy tendentsiyalarni tahlil qilish, missiya va asosiy ustuvorliklarni shakllantirish, shuningdek, bosqichma-bosqich amalga oshirish va resurslarni ta'minlash mexanizmlari.
Strategiya quyidagilarni nazarda tutadi:
1. suv resurslarini boshqarish tizimini modernizatsiya qilish;
2. innovatsion suv tozalash texnologiyalarini joriy etish;
3. aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish;
4. yashil energiya transformatsiyasi;
5. ekologik xabardorlikni oshirish va xodimlarni o'qitish.
Hujjat ekologik barqarorlikni mustahkamlash va Oʻzbekistonning Markaziy Osiyodagi suv va iqlim siyosati sohasidagi rolini oshirishga qaratilgan.