Sirdaryo viloyati va Afgʻoniston oʻrtasida umumiy qiymati 300 million dollarlik eksport-import shartnomalari imzolandi.
Hokim Erkinjon Turdimov boshchiligidagi mintaqaviy delegatsiya Afgʻonistonga ishchi tashrif bilan keldi. Kobul viloyati rahbariyati, Savdo va investitsiyalar palatasi hamda Sanoat va savdo vazirligi vakillari bilan muzokaralar chogʻida Afgʻoniston bozoriga oʻzbek mahsulotlarini yetkazib berishni kengaytirish masalasi muhokama qilindi.
Gap oziq-ovqat mahsulotlari, un va don, to'qimachilik va tayyor kiyim-kechak, qurilish materiallari, kimyo mahsulotlari, elektrotexnika va farmatsevtika haqida ketmoqda.
Tomonlar tadbirkorlar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlik va barqaror taʼminot zanjirlarini rivojlantirish masalalarini alohida muhokama qilishdi.
Tashrif doirasida biznes-forum boʻlib oʻtdi. Ikkala mamlakat tadbirkorlari ham oʻzaro, ham davlat idoralari bilan B2B va G2B muzokaralarini oʻtkazdilar.
Aynan ushbu forum natijasida oziq-ovqatdan tortib sanoat mahsulotlarigacha bo'lgan turli xil yetkazib berishlarni qamrab oluvchi 300 million dollarlik kelishuvlarga erishildi.
Erkinjon Turdimov shuningdek, Balx viloyati rahbari bilan uchrashdi. Tomonlar mintaqalararo savdoni mustahkamlash, qo'shma loyihalarni ishga tushirish va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi.