Dushanbe, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Xo‘jandda kichik shaharchalar va aglomeratsiyalarni rivojlantirishga investitsiyalar bo‘yicha davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda hududlarning salohiyatini baholash va 2026-yilgi investitsiya forumiga tayyorgarlik ko'rish uchun hukumat amaldorlari, biznes vakillari va mutaxassislar ishtirok etdi.
Istiqlol, Bo'ston, Guliston shaharlari va Bobojon G'afurov tumani investitsiyalarni jalb qilish uchun katta resurslarga ega:
- Infratuzilma va logistika: mintaqaning transport arteriyalari va sanoat markazlariga yaqinligi.
- Mehnat resurslari: malakali ishchi kuchi va yosh mutaxassislarning mavjudligi.
- Mahalliy resurslar va sanoat tarmoqlari: agrosanoat salohiyati, mineral xom ashyoni qayta ishlash, sanoat ishlab chiqarishi va xizmat ko'rsatish sohasi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, agar investitsiyalar yashil loyihalar, infratuzilmani modernizatsiya qilish va kichik va o'rta biznesni rivojlantirishga yo'naltirilsa, kichik shaharlar mintaqaviy rivojlanishning harakatlantiruvchi kuchiga aylanishi mumkin.
Yaqinlashib kelayotgan Investitsiya Forumi yashil investitsiyalarni rag'batlantirishga qaratilgan. Bunga quyidagilar kiradi:
- Qayta tiklanadigan energiya sohasida (quyosh va shamol energiyasi qurilmalari).
- Binolarni energiya tejaydigan qurilish va modernizatsiya qilish.
- Ekologik xavfsiz ishlab chiqarish va chiqindilarni qayta ishlash.
Prognozlarga ko'ra, "yashil" loyihalarni amalga oshirish barqaror ish o'rinlarini yaratadi, atrof-muhitga ta'sirni kamaytiradi va mahalliy aholining hayot sifatini yaxshilaydi.
Davra suhbatida mintaqadagi kichik shaharlarda amalga oshirilgan tashabbuslarning muvaffaqiyatli amaliy tadqiqotlari, jumladan, sanoat korxonalarini modernizatsiya qilish, kovorking markazlarini yaratish va biznes uchun raqamli xizmatlarni joriy etish masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar ishchi guruhlarni muvofiqlashtirish, yondashuvlarni standartlashtirish va investorlar bilan o'zaro aloqalar amaliyotini muhokama qilishdi.
Investorlarni jalb qilish strategiyaning asosiy elementi sifatida qaraladi: xususiy sektorning infratuzilma va ishlab chiqarish loyihalarida ishtiroki iqtisodiy o'sishni tezlashtiradi va mintaqalarning investitsiya jozibadorligini oshiradi.
Tadbir Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko'magida YXHT va BMT Taraqqiyot Dasturining “Markaziy Osiyoda uran merosi muammolarini hal qilishda manfaatdor tomonlarni jalb qilish (III bosqich)” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Xalqaro ekspertlar hukumat, biznes va fuqarolik jamiyatining birgalikdagi faoliyati uzoq muddatli barqaror rivojlanish va kichik shaharlarga kapital jalb qilish uchun platforma yaratishini ta'kidladilar.
So'g'd viloyatidagi kichik shaharlarda 3-5 yil ichida investitsiya tashabbuslarini amalga oshirish mahalliy daromadlarni 15-20 foizga oshirishi, o'nlab yangi ish o'rinlarini yaratishi va mintaqalarning milliy iqtisodiyotdagi mavqeini mustahkamlashi taxmin qilinmoqda.